لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۴۵

«جهان عاری از سلاح اتمی»، در اجلاس برندگان صلح نوبل


«جهان عاری از سلاح اتمی»، در اجلاس برندگان صلح نوبل
«جهان عاری از سلاح اتمی»، در اجلاس برندگان صلح نوبل

آخرین و سومین روز از دوازدهمین اجلاس برندگان نوبل صلح جهان روز چهارشنبه ۲۵ آوریل در شیکاگو برگزار شد. در این روز میزگردی با عنوان «جهان عاری از سلاح اتمی» با شرکت خانم شیرین عبادی، خانم اینگه بورو از دفتر بین المللی صلح، ایرا هلفاند از سازمان پزشکان برای جلوگیری از جنگ هسته ای و دکتر جایانتا داناپالا از سازمان کنفرانس پاگواش برگزار شد.

شیرین عبادی در پایان این نشست، در گفت و گو با سایت صدای آمریکا به خلاصه ای از سخنانش در این میزگرد چنین اشاره کرد: «سخنان من در این میزگرد در باره این بود که خاورمیانه باید از سلاح اتمی عاری باشد و حکومت ها باید بدانند که سلاح اتمی امنیت ایجاد نمی کند . شدت تخریب سلاح اتمی به گونه ایست که دیگر هیچ کشوری جرات استفاده از سلاح اتمی را ندارد و عملا به سلاحی در انبار ها تبدیل شده که نگهداری آن بسیار خطرناک است و هزینه هنگفتی بر دوش ملتها می گذارد. من پیشنهاد کردم که کنوانسیونی برای ممنوع شدن تولید ، نگهداری، و مصرف اسلحه اتمی تدوین شود.»

ایران و سلاح اتمی

خانم عبادی در مورد ایران نیز چنین گفت: «درمورد ایران هرچند حکومت عنوان می کند که فقط قصد استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای دارد اما استفاده از این نیرو از جهت زیست محیطی به مصلحت ملی نیست. ایران دارای منابع نفتی و گازی فراوان است. همچنین ایران دارای انرژی خورشیدی فراوان است و ما می توانیم با سرمایه گذاری از انرژی سالم تری برخوردار شویم. اما متاسفانه تاکنون نیروگاه های خورشیدی ساخته نشده و در زمانی که بسیاری از کشورهای غربی نیروگاه های اتمی خود را می بندند، ما شروع به افتتاح نیروگاه هسته ای بوشهر کرده ایم. آن هم پس از سی سال و باهزینه ای بسیار هنگفت.»

خانم عبادی همچنین اضافه کرد که «من همچنین گوشزد کردم که ایران روی خط زلزله است و احتمال تکرار فاجعه فوکوشیما برای ایران دور از ذهن نیست و از همه مهم تر دفن زباله های اتمی ست. با زباله های اتمی چه می خواهند بکنند؟ کجا باید دفن شود؟»

شیرین عبادی می گوید:«مجموعه این مشکلات به اضافه تحریم هایی که کمر مردم را شکسته، نادرست بودن برنامه های حکومت را ثابت می کند و از این رو با تذکر این نکات تاکید کردم که حکومت ایران باید به مصوبات شورای امنیت توجه کند و با عمل به آنها جلوی تحریم های بیشتر گرفته شود.»
XS
SM
MD
LG