لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۱

نمایشگاهی از آثار شیرین نشاط، هنرمند نامدار ایرانی‌‌تبار، در لس آنجلس برگزار می‌‌شود


موزه «براد» (به انگلیسی: Broad) در شهر لس آنجلس میزبان نمایشگاهی از آثار شیرین نشاط هنرمند نامدار ایرانی آمریکایی است.

این نمایشگاه «به آفتاب سلامی دوباره خواهم داد» نام دارد که برگرفته از شعر فروغ فرخزاد، شاعر فقید ایرانی، است.

این نمایشگاه که شامل بخش های متنوعی است، ۳۰ سال فعالیت هنری شیرین نشاط را مرور می‌کند و از جنبه های گوناگون، به بررسی دوره های مختلف و تحول آثار هنری او می پردازد.

شیرین نشاط درباره این نمایشگاه می گوید: «این مجموعه نادر، مروری است بر سفر هنری و سیر تحول من در جستجویی که در فرهنگ های مختلفی از جمله ایران، مراکش، مکزیک، مصر، و جمهوری آذربایجان دارم. در این مسیر به بررسی موضوعاتی پرداختم که به نظر می رسد، عمدتأ مربوط به مسائل حل نشده خودم در جهان است، مانند پرسش هایی که در رابطه با هویت، میهن، سرکوب سیاسی، محبت مذهبی دارم، یا احساسات فردی چون آوارگی و بیگانگی.»

موزه براد در این نمایشگاه، بیش از ۲۳۰ عکس و ۸ «چیدمان ویدئو» (به انگلیسی: Video installation) از جمله «زنان الله»، چیدمان ویدئوهای نمادینی مانند «عصیانگر»، «جذبه» و «گذرگاه خمیده» و مجموعه هایی چون «شاهنامه» و «خانه چشمان من» را در معرض دید همگان قرار می دهد.

نمایشگاه «به آفتاب سلامی دوباره خواهم داد» با همکاری بنیاد فرهنگ در لس آنجلس شکل گرفته است و به مدت پنج ماه میزبان آثار شیرین نشاط خواهد بود. در این مدت برنامه های جانبی دیگری نیز در ارتباط با این نمایشگاه مانند نمایش فیلم یا سخنرانی برگزار می شود.

علیرضا اردکانی، مدیراجرایی این بنیاد، می گوید: «بسیار مفتخریم و مایه مباهات است که شریک فرهنگی این نمایشگاه تاریخی باشیم. شیرین نشاط یک گنجینه ایرانی است و ما امیدواریم که با برگزاری این نمایشگاه، از سال‌ها فعالیت هنری او قدردانی کنیم.»

نمایشگاه «به آفتاب سلامی دوباره خواهم داد»، که بزرگترین نمایشگاه شیرین نشاط در آمریکا است، از نوزدهم اکتبر در لس آنجلس افتتاح می شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG