لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۰۱

بيش از ۱۰ نفر در حمله نيروهای اسرائيل به کاروان فعالان طرفدار فلسطينيان کشته شدند


ارتش اسرائيل می گويد نيروی دريايی آن کشور کاروانی مشتمل بر شش کشتی حامل کمک های فعالان طرفدار فلسطينيان را به نوار غزه، مورد حمله قرار داده و دست کم ۱۰ نفر را کشته است.

نيروهای نظامی اسرائيل حرکت ناوگان کوچک کمک های انسانی فعالان را سپيده دم دوشنبه مسدود کردند و به سوی دستِ کم يک کشتیِ ناوگان تيراندازی کردند. برخی گزارش ها تعداد کشته شدگان را تا ۱۶ نفر اعلام کرده اند. فعالان می گويند ۳۰ نفر نيز مجروح شده اند.

ارتش اسرائيل می گويد فعالان با چاقو، سنگ و ميله های فلزی به کاماندوهای اسرائيلی حمله ور شدند و درگيری پس از آنکه معترضان سلاح يک کاماندوی اسرائيلی را گرفتند، بالا گرفت.

وزارت امور خارجه ترکيه يورش ارتش اسرائيل را غير قابل قبول خواند و يک وزير کابينه اسرائيل در اولين واکنش دولت اسرائيل در مورد کشته شدن فعالان در اين عمليات اظهار تأسف کرد.

روز يکشنبه عليرغم هشدار نیروی دریایی اسرائیل، صدها تن از فعالان طرفدار فلسطینی ها مأموریت دریایی خود را برای رساندن ۱۰ هزار تن کمک های انسانی به نوار غزه، ادامه می دهند.

کاروانی متشکل از ۶ کشتی که بیش از ۶۰۰ فعال حامی فلسطینی ها و ۱۰ هزار تن کمک های انسانی را حمل می کند، روز یکشنبه از ساحل قبرس وارد آب های بین المللی شد و به سوی نوار غزه حرکت کرد.

پیش بینی می شود که این کشتی ها تا نیمروز دوشنبه سفر تقریبا ۴۰۰ کیلومتری خود را به پایان برسانند.

گرتا برلین، عضو «جنبش غزه آزاد» می گوید هدف این مأموریت شکستن محاصره اقتصادی سه ساله اسرائیل علیه باریکه غزه است که پس از تسلط حماس بر نوار غزه به مورد اجرا در آمده است.

فعالان بین المللی پیشنهاد اسرائیل را برای تخلیه محموله کمک های انسانی در بندری در اسرائیل، نادیده گرفتند. اسرائیل همچنین گفته بود از طریق سازمان های بین المللی این بارها را به نوار غزه منتقل خواهد کرد.

ییگال پالمور، سخنگوی دولت اسرائیل می گوید نیروی دریایی اسرائیل از حرکت این ناوگان جلوگيری می کند. اسرائیل می گوید فعالان خدمات انسانی که در این کشتی ها هستند به بازداشتگاه منتقل می شوند و می توانند از میان ترک محل و یا زندانی شدن، یکی را انتخاب کنند.

اسماعیل هنیه، رهبر حماس با استقبال از کاروان کشتی های حامل امدادگران و کمک های انسانی، این مأموریت را يک پیروزی برای فلسطینی ها خواند.

XS
SM
MD
LG