لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۱

ظهور دوباره غول سبز دوستداشتنی در فیلم تازه «شرک برای همیشه»


ظهور دوباره غول سبز دوستداشتنی در فیلم تازه «شرک برای همیشه»
ظهور دوباره غول سبز دوستداشتنی در فیلم تازه «شرک برای همیشه»

بخش انیمیشن شرکت فیلمسازی «دریم ورکز» Dream Works که تازه ترین اثر از سری فیلم های دنباله دار «شرک» Shrek به نام «شرک برای همیشه » را از این آخرهفته به صورت سه بعدی بر روی پرده سینماهای آمریکا و جهان خواهد برد اعلام کرد که سه فیلم اول این کارتون را هم به صورت دیسک های بلوری سه بعدی عرضه خواهد کرد.

در فیلم تازه این انیمیشن به نام «شرک برای همیشه »Shrek Forever After، غول دوستداشتنی و سبزرنگی که بیش از ١٠ سال پیش با نگاهی هجوآمیز به زندگی انسان های امروزی با صدای غرش مانندی در جنگل ناشناخته ای قدم به عرصه وجود گذاشت، پس از دو فیلم نسبتا ناموفق «شرک سوم» و «برای همیشه» در سال ٢٠٠٧ این بار در فیلم تازه خود با حال و هوای تازه ای به میدان آمده است. شرک در این فیلم دچار بحران میانسالی شده است!

این بار هم مثل همیشه از صدای مایک مایرز برای ایفای نقش شخصیت «شرک» استفاده شده است و بازیگران معروف دیگری چون «کامرون دیاز»، «ادی مورفی»، و «آنتونیو باندراس» نقش های قهرمانان دیگر فیلم، «فیونا»، الاغ و اژدها را ایفا می کنند.

«شرک برای همیشه » ضد قهرمان تازه ای به نام «رامپل استیلسکنین» را هم به این جمع اضافه کرده است که با شیطانی های خاص خود جلوه های جالب و تازه ای به این فیلم بخشیده است.

فیلم «شرک برای همیشه » با یک «فلاش بک» یا بازگشت به گذشته آغاز می شود و صحنه ای را به نمایش می گذارد که پادشاه و ملکه کشورخیالی « دوردست» اجبارا تاج و تخت خود را به «رامپل استیلسکنین» می بخشند تا از اسارت دخترشان شاهزاده «فیونا» به دست او جلوگیری کنند.

در این فیلم تازه ، دردنیای خیالی «شرک» و قهرمانان و ضدقهرمانان آن، همه چیزدائما در حال تغییر و تحول است به جز زندگی یکنواخت خود این غول سبزرنگ. او دیگر مثل آنوقت ها اهالی دهکده را با غرش های لرزه آور خود نمی ترساند درعوض اهالی دهکده برای گرفتن امضا به او هجوم می آورند و شرک تبدیل به مرد میان سال بی حال و حوصله ای شده است با زن و سه بچه که دائما از خودش می پرسد: پس زندگی یعنی همین؟ پس همه چیز به همینجا ختم می شود؟

در این شرایط است که «شرک» در جشن تولد یکی از فرزندانش تصمیم می گیرد برای چند لحظه هم که شده یک بار دیگروحشت آفرینی کند و به کیک تولد حمله می کند و آن را یکجا می بلعد!

بحران های میانسالی «شرک» به همینجا خاتمه نمی یابد بلکه این غول سردرگم این بار ازاینکه به دنیا آمده است ابراز پشیمانی می کند و با شنیدن این کلمات و این آرزوی تباهی است که «رامپل استیکسکین» به سراغ «شرک» می آید و آرزوی او را به شرط امضای یک قرار داد برآورده می کند. اما مشکلات شرک تازه آغاز شده است و او به محض رسیدن به جایگاه تازه از خواست خود به شدت پشیمان می شود.

شرک درجستجوی راهی برای بازگشت به زندگی راحتی که تا چندی قبل داشته است در جنگل سبز سرگردان می ماند. با ملاقات الاغ که «شرک» را به یاد نمی آورد این دومی کوشند تا راه بازگشتی به زندگی خوب گذشته پیدا کنند.

درواقع فیلم تازه «شرک برای همیشه » شبیه به مثال قدیمی است که می گوید:«قدر چیزهایی که داری را بدان» و «فقط هنگامی قدر این چیزها را خواهی دانست که آن ها را از دست داده ای.»

منتقد سینمایی روزنامه نیویورک تایمز، فیلم «شرک برای همیشه » را که برای نخستین بار در جشنواره سینمایی «ترایبکا» در نیویورک به نمایش درآمد «شرکی خسته» خوانده است و فیلمی که مخاطبان آن بیشتر پدرو مادرها هستند تا بچه ها!

با این همه «بتسی شارکی» منتقد سینمایی لس آنجلس تایمز معتقد است «شرک برای همیشه » توانسته است این خستگی و یکنواختی را با زبان و جوک های فرهنگ پاپ به زیبایی بپوشاند و تماشاگر را یک بار دیگر مسحور این دنیای عجایب و غرایب غول های سبز کند.

«رامپل استیکسکین» شخصیت تازه جذابی برای فیلم محسوب می شود که توانسته است مجموعه جالبی از تمام جادوگران بدجنس و بدخواه داستان های خیالی را یکجا در این فیلم تازه ارائه دهد. او دریک لحظه با جاروی دسته داری به پرواز در می آید و درجایی دیگرمثل شخصیت «جادوگر بدجنس غرب» در داستان «جادوگرشهر زمرد» با پاشیدن آب دود می شود و به هوا می رود. یکی از جالب ترین شخصیت های ارائه شده توسط «رامپل استیکسکین» جادوگری است که مردم را وادار به رقصیدن می کند تا حدی که از شدت رقص می میرند.

موسیقی فیلم تازه و سه بعدی «شرک» برگرفته از برخی از معروف ترین و شناخته شده ترین ترانه های موسیقی پاپ هستند که به ویژه در صحنه رقص اجباری مردم دهکده به اوج خود می رسد.

درنهایت «شرک» درمی یابد که تنها راه لغو قراردارد با «رامپل استیکسکین» و بازگشت به خانه و خانواده اش این است که او یک بار دیگر از طریق یک بوسه عاشقانه ، عهد وپیمان خود را با «فیونا» تازه کند.

اما وقتی این دو در این دنیای «نیستی» که «شرک» فعلا در آن قرار دارد ملاقات می کنند، «فیونا» حوصله بوسه دادن ندارد و وقتی شرک می کوشد تا به زور بوسه ای برگونه او بزند با مقاومت و مخالفت «فیونا» روبرو می شود. حتی یک بوسه طولانی بعدی هم طلسم جادو را نمی شکند چرا که غنچه های آن عشق واقعی هنوز آنچنان که باید و شاید نشکفته اند.

با این همه و درنهایت راه ها به سوی این عشق واقعی باز می شوند و «شرک» پس از فرار از دنیای کابوس ها خود را یک بار دیگر در فضای گرم خانواده در قلمرو کشور قدیمی «دوردست» می یابد.

چیزی که سری فیلم های «شرک» راتا این حد برای تماشاگران جذاب کرده است، نوع درهم آمیزی این شخصیت های خیالی، صدای بازیگرانی که نقش آن ها را برعهده دارند و شباهت هایی است که زندگی این موجودات خیالی ساکن یک جنگل دورافتاده به زندگی روزمره انسان های امروزی دارند. مسئله ای که در تاریخ فیلم های انیمیشن سابقه نداشته است. شرک، یک غول بی شاخ و دم تنبل و راحت طلب با لهجه اسکاتلندی است که بهشت را در بیکاری و بی خیالی می بیند و هرچند شباهت هایی به برخی از مردان میانسال دیگر دارد اما در طول ١٠ سال گذشته از محبوبیت او ذره ای کم نشده است.

XS
SM
MD
LG