لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۵

شل در نیجریه هم دردسر ساز شد


شل در نیجریه هم دردسر ساز شد
شل در نیجریه هم دردسر ساز شد

روز چهارشنبه شماری از طرفداران حفاظت از محیط زیست با تظاهرات در مقابل دفتر مرکزی شرکت نفتی شل در لاهه علیه عملیات استخراج نفت در دلتای نیجر، خواستار پاکسازی نیجریه از آلودگی های نفتی شدند. اما مدیران شل در پارلمان هلند به نمایندگان گفتند جریمه تعیین شده برای آلودگی محیط زیست را نخواهند پرداخت.

یک دادگاه نیجریه شرکت شل را به علت آلوده سازی محیط زیست در ظرف ۴۰ سال استخراج نفت در دلتای نیجر مسئول شناخته و ۱۰۰ میلیون دلار جریمه محکوم کرده است. در حالی که شل ادعا می کند ۷۵ درصد نشت نفت و آلودگی محیط زیست، ناشی از خرابکاری است و نه عملیات استخراج نفت.

ایان کریگ، یکی از مدیران شل می گوید «ما به شهروندان نیجریه برای عملیات استخراج نفت که به محیط زیست صدمه زده خسارت پرداخته ایم ولی پرداخت خسارت برای آلودگی ناشی از انفجار لوله های نفتی، تشویق برای حمله های آینده خواهد شد.»

سازمان عفو بین الملل و گروه های فعال محیط زیست، شرکت شل را در آلودگی محیط زیست و عدم پاکسازی پس از نشت نفت و سوزاندن گاز ۱۰۰ چاه نفت مقصر می دانند. فعالان زیست محیطی می گویند این سومدیریت موجب آلودگی هوا و بیماری مردم نیجریه شده است. آدری گاگران از سازمان عفو بین الملل، شل را در این حادثه مقصر می داند ولی تصریح می کند که آمار معتبری در این زمینه وجود ندارد زیرا پروسه تحقیق از سوی شرکت های نفتی انجام شده است. سانی آفه از سازمان «امید برای دلتای نیجر» هم می گوید «زندگی بیش از ۲۵ میلیون نفر به علت انهدام محیط زیست در معرض خطر قرار می گیرد و به یاد داشته باشید هنگامی که در جایگاه فروش نفت بنزین می خرید بهای جان یک نفر است.»

هنوز معلوم نیست که آیا یک هیات مستقل مسئول رسیدگی به این پرونده خواهد شد یا نه؟

XS
SM
MD
LG