لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۴

شيرين عبادی خواستار اعمال تحریم سیاسی علیه مقامات جمهوری اسلامی شد


شیرین عبادی، برنده ایرانی جایزه صلح نوبل سال ۲۰۰۳ که اخیراً به کانادا سفر کرده است، نسبت به اعمال تشدید تحریم های اقتصادی علیه ایران هشدار داده است.

خانم عبادی تاکید کرده است جامعه بین الملل به جای تحریم های اقتصادی سخت گیرانه تر که زندگی مردم ایران را در تنگنا قرار می دهد، باید تحریم های سیاسی علیه دولتمردان جمهوری اسلامی اعمال کند.

خانم عبادی در سفر اخیر خود به کانادا به نشریه گلوب اند میل گفته است جامعه بین الملل مردم ایران را فراموش کرده و صرفاً به برنامه هسته ای تهران توجه می کند.

این فعال ایرانی حقوق بشرهمچنین با اشاره به نقض گسترده حقوق بشر از سوی مقامات حکومت جمهوری اسلامی در ایران، مصرانه از جامعه بین الملل خواسته است تا به جای تمرکز بر بلندپروازی های هسته ای ایران، به نقض حقوق مردم کشورش توجه کنند.

خانم عبادی در مصاحبه با نشریه گلوب اند میل گفته است اگر ایران به یک کشور دموکراتیک بدل شود، بحران برنامه هسته ای این کشور به خودی خود حل خواهد شد.

وی خاطرنشان کرده است: « طی دو سه سال گذشته توجه جهان بر پرونده اتمی متمرکز بوده و مسائل مربوط به حقوق بشر مردم ایران فراموش شده است. جامعه بین الملل به گونه ای برخورد کرده که گویی برای اتفاقاتی که برای مردم ایران می افتد، اهمیتی قائل نیست. »

در شرایطی که دولت محافظه کار کانادا از تصویب قطعنامه سازمان ملل برای اعمال تحریم های سخت گیرانه ترعلیه جمهوری اسلامی ایران حمایت می کند، برنده ایرانی جایزه صلح نوبل می گوید کانادا به جای حمایت از تحریم های اقتصادی که صرفاً فشار مضاعفی بر مردم ایران وارد می کند، باید از صدور روادید برای مقامات سیاسی ایران برای سفر به کانادا خودداری کند.

این فعال حقوق بشر همچنین از مردم کانادا خواسته است تا در برابر نقض حقوق بشر و آزار و اذیت مردم ایران سکوت نکنند.

خانم عبادی مصرانه از شهروندان کانادا خواسته است تا با ارسال نامه به دیپلمات های تهران در اتاوا، ندای اعتراض خود نسبت به بازداشت و آزار و اذیت فعالان حقوق بشر در ایران را بلند کنند.

شیرین عبادی در مصاحبه ای به این نشریه کانادایی گفته است هدف ما منزوی کردن ایران و کشیدن دیواری به دور کشورمان نیست.

این وکیل ایرانی پیشنهاد کرده است سازمان ملل در قطعنامه جدید خود، تحریم های سیاسی از جمله ممانعت از صدور روادید برای مقامات دولتی و نظامی جمهوری اسلامی اعمال کند.

شیرین عبادی در گفتگوی خود افزوده است وضعیت زندگی او در تبعید اجباری ناخوشایند است. وی همچنین تاکید کرده است متاسفانه شرایط در ایران بسیار بحرانی ست و مردم ایران در وضعیت بسیار دشواری روزگار می گذرانند.

خانم عبادی تاکید کرده است از تهدیدهای مقامات جمهوری اسلامی در ایران هراس ندارد و به فعالیت های خود در دفاع حقوق بشر مردم کشورش ادامه خواهد داد.

شیرین عبادی از مردم کانادا خواسته است تا در برابر نقض حقوق بشر و آزار و اذیت مردم ایران سکوت نکنند.


XS
SM
MD
LG