لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۳

نواز شریف بعد از ریاض وارد تهران شد؛ میانجیگری پاکستان بین ایران و عربستان


دیدار حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران با نخست وزیر پاکستان در تهران
دیدار حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران با نخست وزیر پاکستان در تهران

نواز شریف، نخست وزیر پاکستان روز سه شنبه برای میانجیگری میان عربستان سعودی و ایران، وارد تهران شد. او پیشتر به ریاض سفر کرده بود و با مقامات سعودی دیدار و گفتگو کرده بود.

نواز شریف روز سه شنبه با حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران دیدار و گفتگو کرد.

آقای شریف پیشتر با اسحاق جهانگیری، معاون رئیس جمهوری ایران دیدار و گفتگو کرد.

جهانگیری در این دیدار گفت: "مهمترین اولویت های سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران توسعه روابط با همسایگان و کشورهای مسلمان است."

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، جهانگیری گفت امیدوار است با رفع تحریم ها علیه ایران، روابط میان تهران و اسلام آباد در زمینه های مختلف از جمله بانکی و فرهنگی گسترش پیدا کند. او توضیح بیشتری در این باره نداد.

در پی حمله گروهی از معترضان به سفارت عربستان در تهران، شماری از کشورهای اسلامی در اقدامی هماهنگ با عربستان سعودی، روابط خود را با جمهوری اسلامی ایران قطع کردند و یا سطح آن را کاهش دادند.

پاکستان که دارای یک اقلیت شیعه است، از کشورهای دوست عربستان سعودی به شمار می رود. مقامات ایرانی پیشتر پاکستان را متهم کرده بودند که شبه نظامیان سنی را که به نیروهای نظامی ایران در جنوب شرق این کشور حمله می کنند، در خود پناه داده است.

جهانگیری همزمان با ابراز نگرانی در مورد آنچه فعالیت گروه های تروریستی تکفیری و افراطی" در منطقه خواند، خواستار افزایش پروازها میان اسلام آباد و تهران شد.

این درحالی است که دولت ایران که برای جذب گردشگران خارجی، اعلام کرده به اتباع شماری از کشورهای دیگر در فرودگاه های ایران ویزا می دهد، چنین امری را برای اتباع پاکستانی در نظر نگرفته است، بر اساس گزارش های رسانه های ایرانی، مقامات امنیتی تهران با ورود بدون ویزای اتباع پاکستانی به ایران مخالف هستند.

از سوی دیگر، ایرنا گزارش داده است که علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران نیز روز دوشنبه در دیدار با رئیس ستاد مشترک ارتش پاکستان در تهران به "به حضور اشرار و گروه های مسلح در مرزهای میان دو کشور" اشاره کرده و گفته این نا امنی ها مانع توسعه روابط میان دو کشور است و آن را "برنامه های سرویس های اطلاعاتی برخی کشورها" دانست.

او همچنین از اقدام پاکستان به خاطر همراهی نکردن با عربستان در جنگ با شورشیان شیعه حوثی در یمن، ابراز خرسندی کرد.

از سوی دیگر نخست وزیر پاکستان پیشنهاد داد تا کشورش میزبان گفت وگو ها میان ایران و عربستان سعودی باشد.

نواز شریف پس از گفتگو با مقام های ایران، تهران را به مقصد سوئیس و برای دیدار با جو بایدن، معاون ریاست جمهوری آمریکا ترک کرد.

روزنامه وال استریت ژورنال در گزارشی نوشته بود نواز شریف در دیدار روز دوشنبه خود با ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی نگرانی عمیق پاکستان را در مورد افزایش تنش ها میان ایران و عربستان سعودی ابراز کرده است.

پیشتر وزارت امورخارجه پاکستان در اطلاعیه ای گفته بود که ملک سلمان، از اتبکار عمل نواز شریف استقبال کرد و گفت عربستان همیشه تلاش کرده است "برادری را میان کشورهای اسلامی ترویج دهد."

XS
SM
MD
LG