لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۶

سهم فارغ‌ التحصیلان از بیکاری ۳۹ درصد است


سهم ۳۹ درصدی تحصیل‌کرده‌ها از جمعیت بیکار جامعه ایران
سهم ۳۹ درصدی تحصیل‌کرده‌ها از جمعیت بیکار جامعه ایران

آمارهای رسمی نشان می‌دهد سهم فارغ التحصیلان از بیکاری در زمستان سال ۱۴۰۲ با افزایش ۱/۸ درصدی در مقایسه با سال قبل به ۳۹ درصد رسیده است.

خبرگزاری «تسنیم» وابسته به نهادهای امنیتی در گزارشی با اعلام این خبر نوشته است که بررسی نرخ بیکاری جمعیت ۱۵ ساله و بیشتر فارغ التحصیلان آموزش عالی، نشان می‌دهد ۱۱/۶ درصد از جمعیت فعال فارغ التحصیل آموزش عالی بیکار بوده‌اند.

براساس این گزارش این نرخ در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط روستایی نسبت به نقاط شهری بیشتر بوده است.

خبرگزاری تسنیم تاکید کرده که بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی ۳ قفله شده و نبود شغل حتی به مقطع دکترا هم رسیده تا جایی که برخی برای نجات خود از بیکاری مجبور شده‌اند به مشاغلی رو بیاورند که هیچ نسبتی با تحصیلات آنها ندارد.

در همین رابطه محمود کریمی بیرانوند، معاون اشتغال وزارت کار گفته است: نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان مطلوب نیست.

وب‌سایت «تجارت نیوز» نیز در ۲۳ دی ماه سال ۱۴۰۲ در گزارشی نوشته بود که گزارش‌های سازمان فنی و حرفه‌ای حکایت از این دارد که ۴۰ درصد از مراجعه کنندگان برای کسب مهارت را فارغ التحصیلان دانشگاهی تشکیل می‌دهند.

ابراهیم رئیسی، رئیس دولت جمهوری اسلامی از میانه خرداد ماه ۱۴۰۰ و کارزار تبلیغات ریاست جمهوری همواره وعده ایجاد «سالی یک میلیون شغل» را داده، شعاری که از سوی صولت مرتضوی، وزیر کار کابینه او نیز تکرار و با واکنش‌های بسیاری روبه‌رو شده است.

XS
SM
MD
LG