لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۹

مقامات چينی، نمايشگاه بين المللی سال ۲۰۱۰ شانگهای را المپيک اقتصادی ناميده اند


چين روز شنبه گذشته نمايشگاه بين المللی سال ۲۰۱۰ شانگهای را که مقامات چينی آنرا المپيک اقتصادی ناميده اند، با شرکت مقامات ۱۹۰ کشور جهان، ۵۰ سازمان عمدۀ بين المللی و صدها هزار نفر و با اجرای مراسم با شکوهی افتتاح کرد.

همانند مسابقات المپيک سال ۲۰۰۸ که پکن پايتخت چين را در رأس خبرهای جهان قرار داد، نمايشگاه بين المللی سال ۲۰۱۰ نيز بزرگترين نمايشگاه بين المللی تاريخ جهان برای شهر ۲۰ ميليون نفری شانگهای و کشور چين شانس و فرصت مناسبی فراهم آورد تا ظهور يک ابر قدرت اقتصادی جهان را به نمايش بگذارد.

دولت چين اعلام کرده است که بيش از ۴ ميليارد دلار هزينۀ نمايشگاه بين المللی شانگهای کرده است که دو برابر هزينۀ برگزاری مسابقات المپيک سال ۲۰۰۸ پکن است. انتظار ميرود بيش از ۷۰ ميليون نفر که اکثر آنها را بازديد کنندگان چينی تشکيل ميدهند از نمايشگاه بين المللی شانگهای ديدن کنند.

آقای وو مشاور ارشد نمايشگاه ميگويد نمايشگاه بين المللی شانگهای تنها بمنظور نمايش قدرت اقتصادی چين نيست بلکه بيشتر بمنظور گسترش روابط چين با ساير کشورهای جهان است.

نمايشگاه بين المللی سال ۲۰۱۰ شانگهای که شعارش شهر بهتر زندگی بهتراست، شامل ۲۰۰ غرفه و جايگاه نمايش است. بسياری از کشورهای جهان تلاش کرده اند که با هزينه های کلانی در غرفه خود تصوير بهتر و توانمندتری از کشور خود را به نمايش بگذارند.

بسياری از کشورهای آسيائی و آفريقائی مانند ايران، کره شمالی، زيمبابوه، و برمه که بعنوان اقتصادهای نوظهور شناخته نميشوند، ولی روابط نزديک و حسنه ای با چين دارند نيز در اين نمايشگاه شرکت کرده اند. چين به ويژه شاهد شرکت بيسابقه و تاريخی کشورهای آفريقائی در نمايشگاه بين المللی شانگهای است که نشانه بارزی از گسترش روابط چين با آفريقاست.

ساختمان آفريقا که با شمايل کامپيوتری مردم آفريقا تزئين داده شده که با تغيير چهره از جمله با چهرۀ خندان به استقبال بازديد کنندگان ميروند دارای ۴۳ غرفه از کشورهای آفريقائی است که هرکدام بطور مستقل با ارزشها و نمادهای سنتی و فرهنگی خود تزئين شده اند.

غرفه های آفريقا مملو از بازديد کنندگانی است که با گرفتن عکس ميخواهند در مورد گابن، کنيا، مالاوی و ساير کشورهای آفريقايی کاوش و آشنائی بيشتری پيدا کنند. يک دانشجوی رشته خبرنگاری چين ميگويد که با غرفۀ آفريقا آمده است تا بيشتر با کشورهای آفريقائی آشنا شود.

ندير مرا کميسيونر عالی اتحاديه آفريقا در نمايشگاه بين المللی شانگهای ميگويد که اتحاديه آفريقا برای ايجاد اين نمايشگاه همکاريهای نزديکی با دولت چين داشته است که نتايج آن همانطور که مشاهده ميشود بسيار موفقيت آميز بوده است. او افزود که ۴۳ کشور آفريقائی و اتحاديه آفريقا با شرکت و حضور خود در اين نمايشگاه به هدف مهمی دست يافته اند.

XS
SM
MD
LG