لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۰

وزارت دفاع آمریکا درباره بدافزار مرتبط با ایران به پیمانکارانش هشدار داد


منابع خبری از بازگشت بدافزار «شامون» که با حمله به کامپیوترها آنها را از کار می‌اندازد، خبر می‌دهند. پیشتر در ماه جاری میلادی شماری از شرکت‌های امنیت سایبری گفتند هکرها با استفاده از شامون به هزاران کامپیوتر در سازمان حمل ونقل هوایی و دیگر نهادهای دولتی عربستان سعودی حمله کرده‌اند.

وبسایت «مادربورد» به نقل از شبکه خبری بلومبرگ می‌گوید این حملات نیز مانند حملات قبلی با بدافزار شامون، از ایران صورت گرفته است.

اداره دفاع امنیتی که بخشی از وزارت دفاع آمریکا است، با صدور اطلاعیه‌ای به پیمانکاران خود درباره این تهدید هشدار داده است.

این اطلاعیه از جمله می‌گوید:‌ «در تاریخ دوم تا هفتم دسامبر ۲۰۱۶، اداره دفاع امنیتی اطلاعاتی از دیگر کشورها درباره بدافزار شامون دریافت کرد.» این اطلاعیه اشاره نمی‌کند که نهادهای کدام کشور اطلاعات را در اختیارشان قرار داده است.

در سال ۲۰۱۲ گروه «شمشیر برای عدالت» که گمان می‌شود یک گروه هکری ایرانی است، با استفاده از بدافزار شامون ده‌ها به هزار کامپیوتر آرامکو، شرکت نفت دولتی عربستان سعودی حمله و اطلاعات آنها را پاک کرد.

نسخه جدید شامون تصویری از الان الکردی، کودک سه ساله سوری را به نمایش می‌گذارد که در جریان موج خروج شهروندان جنگزده سوریه از طریق یونان، در دریا غرق شد و موج جسدش را به سواحل ترکیه رساند.

اف‌بی‌آی و وزارت دفاع درباره این بدافزار نظر نداده‌اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG