لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۷

شمخانی: با توافق اتمی نیز به دنبال روابط با واشنگتن نخواهیم بود


علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در مصاحبه ای با روزنامه فایننشال تایمز گفت حتی اگر یک توافق جامع اتمی باعث شود که تنش ها میان آمریکا و ایران کاهش یابد، تهران به دنبال از سرگیری روابط با واشنگتن نخواهد بود.

به گزارش ترند به نقل از فایننشال تایمز، آقای شمخانی گفت موقعیت ایران در منطقه با نقشش در تسهیل تغییر مسالمت آمیز دولت عراق در تابستان گذشته و همچنین با ادامه حیات دولت بشار اسد در سوریه تقویت شده است.

او گفت ایران و آمریکا می توانند به نوعی در منطقه رفتار کنند که «انرژی آنها علیه یک دیگر استفاده نشود.» شمخانی گفت توافق اتمی می تواند در این زمینه بسیار مهم باشد.

شمخانی اضافه کرد: «همه چیز به صداقت آمریکاییان در مذاکرات اتمی بستگی دارد.» دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران گفت مذاکرات اتمی تنها به موضوع هسته ای محدود است.

علی شمخانی، ایرانی شیعه عرب، مورد احترام سیاستمداران محافظه کار و اصلاح طلب در ایران است و مسوول اجرای سیاست های منطقه ای خارجی آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی است.

علی شمخانی این نظریه که حمایت آیت الله خامنه ای از مذاکرات اتمی صادقانه نیست، را رد کرد و گفت: «اگر او به دنبال بهانه برای شکست مذاکرات بود، طی یک سال و نیم گذشته زمان کافی برای این کار وجود داشت.»

او گفت ایران زیر فشار تحریم های بین المللی خم نمی شود و از آنچه حقوق ایران طبق پیمان منع اشاعه خواند، عقب نشینی نمی کند. شمخانی همچنین از تایید گزارش ها مبنی بر همکاری تاکتیکی ایران و واشنگتن در عراق برای شکست داعش خودداری کرد. او گفت تهران، واشنگتن را از طریق دولت عراق برای انجام عملیات در دفاع از شبه نظامیان شیعه مطلع می کند. شمخانی اما تاکید کرد که حملات هوایی تحت رهبری آمریکا موثر نیست.

این مقام ایرانی گفت عراق امروزه نسبت به گذشته، یک متحد نزدیکتر به ایران است برای اینکه مردم و دولت عراق می دانند که ایران عمق استراتژیک آنها است. او در مورد تنش میان ایران و کشورهای حاشیه خلیج فارس گفت: «این سوء تفاهم ها، یا رقابت های تلخ باید از طبیعت خصمانه ی خود به بازی های سیاسی طبیعی تبدیل شوند.»

شمخانی در سال ۲۰۰۴ بالاترین نشان عربستان سعودی را از ملک فهد به خاطر نقشش در کاهش تنش ها با کشورهای عرب خلیج فارس دریافت کرد. او تنها ایرانی است که چنین نشانی دریافت کرده است. شمخانی گفت شبه نظامیان شیعه در عراق تنها اعضای داعش را هدف قرار می دهند.

XS
SM
MD
LG