لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۱ ایران ۰۲:۴۷

جواد شمقدری: ممیزی، ماموریت اصلی اداره نظارت


شمقدری: سیاست ممیزی و صدور پروانه ساخت فیلم همچنان پابرجاست

جواد شمقدری معاون امور سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی میهمان بخش گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما بود و به پرسش‌های پیرامون جشنواره فیلم فجر و مسائل روز سینمای ایران پاسخ داد.

معاون سینمایی وزارت ارشاد برگزاری جشنواره فیلم فجر را یک نقطه عطف در تاریخ این جشنواره دانسته افزود: «بسیاری از سینماگران تمایل شرکت در آن را داشتند و به همین دلیل ظرفیت فیلم‌های بخش مسابقه افزایش پیدا کرده و به 33 فیلم رسیده است.»

جواد شمقدری همچنین شمار فیلم های به نمایش درآمده در جشنواره را هفتاد فیلم اعلام کرد.

سانسور ماموریت اصلی اداره نظارت و ارزشیابی فیلم

معاون سینمایی که سال گذشته در گفتگو با رسانه ها با قطعیت اعلام کرده بود «دیگر فیلمی به عنوان ممنوع نخواهیم داشت» در پاسخ به پرسش پیرامون سانسور فیلم و ممنوعیت نمایش آن که امروزه نیز رواج دارد افزود: «ممکن است فیلمسازی در یک مرحله دچار اشتباه شود. به همین دلیل نگاه ممیزی که یکی از ماموریت‌های اصلی اداره نظارت و ارزشیابی آثار سینمایی است، سبب می‌شود تا آثار با آسیب کمتری نمایش داده شوند اما اگر اصلاحیه‌ای به فیلم تعلق گیرد، فیلمساز در جریان قرار خواهد گرفت.»

پروانه نمایش موقت فیلم های جشنواره

جواد شمقدری، معاون سینمایی وزارت ارشاد امکان عدم نمایش عمومی فیلم های به نمایش درآمده در جشنواره فیلم فجر را تایید کرد و گفت پروانه صادرشده برای فیلم ها در جشنواره موقت است.

جواد شمقدری در این گفتگو اعلام کرد به سازنده اثر برتر امکاناتی از جمله عدم نیاز به دریافت پروانه ساخت برای فیلم جدید خود دریافت خواهد کرد.

پابرجایی سیاست الزام به دریافت پروانه ساخت

معاون سینمایی وزارت ارشاد با این اعلام که پاداشی به سازنده برترین فیلم جشنواره خواهد بود تایید کرد صدور پروانه ساخت یکی از معضلات پیش روی صنعت سینمای ایران است. زیرا الزام سازندگان فیلم به دریافت مجوز و تاییدیه از دولت برای ساخت فیلم ویژه کشورهایی نظیر ایران است؛ وگرنه در حالت عادی این بازار است که تعیین کننده ارزشمند بودن یا نبودن یک فیلم خواهد بود.

معاون سینمایی وزارت ارشاد که نیک آگاه است هالیوود برای ساخت فیلم نیازی به کسب مجوز و تاییدیه از دولت آمریکا ندارد، بی درنگ افزود:هالیوود هم چندان مستقل نیست.

XS
SM
MD
LG