لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۶

آیا شکسپیر تنها نویسنده نمایشنامه «هنری ششم» نبود؟!


نمایشنامه سه بخشی «هنری ششم» گمان می رود که حدود سالهای ۱۵۹۱-۱۵۹۲ میلادی نوشته شده باشد.
نمایشنامه سه بخشی «هنری ششم» گمان می رود که حدود سالهای ۱۵۹۱-۱۵۹۲ میلادی نوشته شده باشد.

سالها بود که متخصصان تردید داشتند آیا نمایشنامه های ویلیام شکسپیر را خود او نوشته، یا اگر هم خودش نوشته، آیا این کار را به تنهایی کرده است یا خیر. اما با وجود این بحث ها، نمایشنامه های شکسپیر قرن ها به او و تنها به او نسبت داده می شد.

به گزارش واشنگتن پست، اکنون برای اولین بار و با استفاده از کامپیوتر و اطلاعات جمع آوری شده، نشریه دانشگاه آکسفورد اعلام کرد که به چاپ جدید کتاب نمایشنامه سه بخشی «هنری ششم» (بخش ۱،۲،۳) ویلیام شکسپیر، نام کریستوفر مارلو را به عنوان نویسنده مشترک اضافه خواهد کرد.

مارلو هم دوره و به گفته بعضی ها رقیب شکسپیر بود، و آنطور که بنیاد (موسسه) شعر آمریکا ذکر می کند «دستاوردهای کریستوفر مارلو، شاعر و نمایشنامه نویس، فوق العاده بود و تنها کسی که می توانست از او جلو بزند، شکسپیر، نویسنده هم دوره اش بود.»

آن دو ممکن بود با هم رقابت داشتند، ولی کارشناسان مدتهاست که فکر می کردند شکسپیر در بعضی از کارهایش، علاوه بر دیگر نویسندگان زمان (هم عصرش) با مارلو نیز کارهای مشترک انجام داده بود.

به گفته نیویورک تایمز نمایشنامه نویسی در آن زمان درست مثل فیلمنامه نویسی امروز بود. نویسنده اسکلت اصلی داستان را می نوشت و بعد تئاترخانه نویسندگان مختلف را استخدام می کرد تا به آن شاخ و برگ (و آب و تاب) بدهند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG