لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۲

آلبوم «خراسانیات» اثر مشترک محمدرضا شجریان و پرویز مشکاتیان منتشر می‌شود


آلبوم منتشر‌نشده‌ای از محمدرضا شجریان استاد آواز ایران، و پرویز مشکاتیان هنرمند فقید موسیقی سنتی ایران، با نام «خراسانیات» نوزدهم اسفند در ایران منتشر می‌شود.

برخی از سایت‌های داخلی ایران با اعلام این خبر، قسمت‌هایی از پیامی نوشتاری که همایون، فرزند محمدرضا شجریان، در این رابطه در صفحات اجتماعی خود به اشتراک گذاشته بود را بازتاب دادند.

به گفته همایون شجریان، این مجموعه حال و هوایی خراسانی دارد و با استفاده از اشعار ملک الشعرای بهار و موسیقی زنده‌یاد پرویز مشکاتیان در سال ۱۳۶۵ شکل گرفت؛ ولی به دلایل مختلفی این پروژه به سرانجام نرسید.

با توجه به این که ساز و آواز خراسانیات ضبط نشده بود و محمدرضا شجریان نیز به دلیل بیماری امکان خواندن این اثر را نداشت، بخشی از اجرای زنده او همراه با ساز پرویز مشکاتیان، روی شعر باباطاهر به این مجموعه اضافه شد.

ساز و آواز آلبوم خراسانیات، اجرای زنده‌ای است که در کنسرت آلمان در سال ۱۹۸۵ ضبط شده است.

در تولید این آلبوم هنرمندانی چون آوا مشکاتیان، رادمان توکلی، و غلامرضا صادقی مشارکت داشتند.

در توضیحات این مجموعه که تهیه کننده آن شرکت «دل آواز» منتشر می‌شود، اسامی نام بزرگانی چون پرویز مشکاتیان، منصور سینکی، جمشید عندلیبی، محمد فیروزی، اردشیر کامکار، بیژن کامکار، و ارژنگ کامکار به عنوان نوازندگان خراسانیات دیده می‌شود.

محمدرضا شجریان و پرویز مشکاتیان در طول سال‌ها فعالیت مشترک هنری، آثار ارزشمندی در چهارچوب موسیقی ایرانی خلق کردند که از آن جمله می‌توان به ‏‏ آلبوم‌های «بیداد همایون»، «آستان جانان»، «سر عشق»، «نوا»، «دستان»، «گنبد مینا»، «دود عود»، «جان عشاق»، «بهاریه» و ‏‏ «قاصدک» اشاره کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG