لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۳

احمد شهيد، ايران، سازمان ملل و آمريکا


احمد شهيد، ايران، سازمان ملل و آمريکا
احمد شهيد، ايران، سازمان ملل و آمريکا

در سطور زير خلاصه ای از مراوده احمد شهيد و نماينده جمهوری اسلامی ايران در سازمان ملل و نيز واکنش آمريکا، آورده می شود.

احمد شهيد می گويد که دريافت گزارشهای متعدد نقض حقوق بشر در ايران وی را نگران کرده است.

آقای شهيد گفت: من همچنين از گزارشهايی که درباره کاستی های متعدد در همه زمينه ها در قوه قضاييه جمهوری اسلامی ايران دريافت می کنم، نگران شده ام، از جمله شکنجه و بدرفتاری با زندانيان، صدور حکم اعدام بدون تامين روند صحيح قضايی، جلوگيری از دسترسی زندانی به وکيل و نيز عدم دسترسی زندانيان به تسهيلات پزشکی؛ بعلاوه اجرای گسترده احکام رسمی و نيز مخفيانه اعدام از جمله اعدام کودکان زير ١۸ سال و صدور حکم اعدام برای متهمانی که بنا به استانداردهای بين المللی، مجازات اعدام در موردشان صدق نمی کند؛ مانند متهمان مربوط به پرونده های مواد مخدر.

نماينده جمهوری اسلامی ايران در سازمان ملل در واکنش به گزارش احمد شهيد و سوال هايی که نمايندگان ديگر کشورها در رابطه با وضعيت حقوق بشر در ايران مطرح کردند، اين گزارش را مغرضانه، غيرواقع بينانه و جانبدارانه توصيف کرد. وی گفت: به اعتقاد ما ارائه اين گزارش، تحريف آشکار نظام حقوق بشر سازمان ملل می باشد و محتوای آن کاملاً غيرقابل توجيه، غيرمسئولانه و برای کشور من غيرقابل قبول است. ما قاطعانه معتقديم که گزارش گزارشگر ويژه بسياری از دستاوردها و تحولات مثبت در رابطه با حقوق بشر در کشور من را ناديده گرفته است.

احمد شهيد در پاسخ به واکنش نماينده ايران در جلسه گفت که از هرگونه همکاری جمهوری اسلامی ايران، استقبال می کند و افزود: برای تهيه گزارش متعادل، دقيق و جامع من به موضع جمهوری اسلامی نيز نياز دارم و بر اين موضوع تاکيد می کنم که هنگام تهيه گزارشها ديدگاه دولت جمهوری اسلامی را نيز جويا شدم تا بتوانم آنرا منعکس کنم. اما بايد اين را هم اضافه کنم، مواردی که من در موردشان گزارش داده ام، به همان حالت باقی است، البته اميدوارم که افرادی که من در گزارشم از آنها نام برده ام آزاد شده باشند ولی اين موضوع اتفاق نيفتاده است.

در همين حال نماينده مالديو در سازمان ملل متحد نيز از جمهوری اسلامی خواست که درخواست گزارشگر ويژه سازمان ملل متحد را در زمينه سفر به ايران بطور جدی، مدنظر قرار دهد.

کشور مالديو خواستار آن است که گفتگوی سازنده ای با گزارشگر ويژه و ديگر مسئولان انجام گيرد تا راهکاری برای کمک به تحقق اين توصيه ها که حرکتی در مسير درست خواهد بود، بوجود آيد.

نماينده مالديو گفت: در اين زمينه ما از دولت ايران می خواهيم درخواست گزارشگر ويژه را برای سفر به ايران در اولين فرصت ممکن، جدی بگيرد، تا وی بتواند در راستای رسالتی که بر عهده دارد در رفع نگرانی های منعکس شده در گزارش، اقدام کند.

کَتلين فيتس پاتريک، معاون مديرکل امور دموکراسی حقوق بشر کارگران در وزات امور خارجه آمريکا، در واکنش به گزارش احمد شهيد گفت: مهمترين مساله در اين گزارش اين است که ايران ناقض کليه موارد مربوط به حقوق بشر است. با توجه به تمام آزادی های جهانشمول در اعلاميه حقوق بشر و همچنين قانون اساسی خود ايران، اين حقوق در ايران شناخته شده اند؛ اما، اين حقوق، شهروندان ايران را در بر نمی گيرد و دقيقاً خلاف آن عمل می شود.

XS
SM
MD
LG