لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۴۹

نگرانی یونیسف از خشونت علیه کودکان کنیا


.
صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) در گزارش جدید خود در مورد اعمال خشونت بی رویه علیه کودکان در کنیا ابراز نگرانی کرده است. بنا به اعلام مقامات این سازمان، نرخ خشونت علیه کودکان در کنیا بسیار بالا و در حد غیرقابل پذیرشی است.

بنا به ارزیابی سازمان یونیسف، بیش از ده درصد از دختران و پنج درصد از پسران این کشور طی دوازده ماه گذشته حداقل یک بار در معرض خشونت جنسی قرار گرفته اند. در این گزارش خاطرنشان شده است که تقریباً نیمی از دختران پیش از این آمارگیری زمانی که پیاده تردد می کرده اند، مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفته اند و این کودکان بسیار آسیب پذیر هستند.

مدیر اجرایی «مرکز بازپروری خشونت های جنسی» گفته است قربانیان خشونت های جنسی به طور روزمره به این مرکز مراجعه می کنند و نتیجه گیری های یونیسف در مورد این معضل انعکاس دهنده واقعیت هایی است که او در این درمانگاه می بیند. وی ضمن اشاره به ناامن بودن محیط و جاده ها تاکید کرده است یکی از علت های اصلی چنین آزار و اذیتی این است که این کودکان پیاده به مدرسه می روند و متجاوزان اغلب این کودکان را می شناسند و از زمان رفت و آمد آن ها خبر دارند. او می افزاید خشونت های جنسی بیشتر اوقات زمانی به وقوع می پیوندند که زنان و کودکان برای آب آوردن، هیزم جمع کردن و یا برای انتظار در صف مواد غذایی از منزل خارج می شوند.

نماینده یونیسف تصریح کرده است پیامدهای چنین خشونت هایی برای دختران بسیار عمیق و گسترده است. تعصبات اجتماعی، خطر بارداری، ابتلای به ویروس بیماری ایدز و سایر بیماری های مقاربتی از جمله این پیامدها است و در برخی موارد دختران ناچار به ترک تحصیل می شوند چون بسیاری اوقات والدین برای دور نگهداشتن دختران خود از آزار و اذیت، آن ها را حضور در مدرسه بازمی دارند.

احمد حسین، مدیر خدمات کودکان وزارت «جنسیت، کودکان و توسعه اجتماعی» می گوید دولت کنیا به تهیه گزارش یونیسف کمک کرده و به ریشه کنی خشونت علیه کودکان متعهد است. وی گفته است «ما چارچوبی برای سیستم ملی محافظت از کودک تدوین کرده ایم تا با خشونت و آزار و اذیت کودکان مقابله کنیم».

بنا به گفته رئیس «مرکز بازپروری خشونت های جنسی» نایروبی، ٤١ درصد بیماران این مرکز کودک بوده اند.
XS
SM
MD
LG