لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۴

هفت نشانه که باید شیر را از رژیم غذایی خود حذف کنید


بنا به آمار مؤسسه ملی سلامت آمریکا (NIH)، حدود ۶۵ درصد از مردم، بعد از گذراندن دوران نوزادی و شیرخوارگی، توانایی کمتری در هضم لاکتوز (قند شیر) پیدا می کنند، و خیلی ها ممکن است خودشان ندانند.

اگر شما نیز پس از نوشیدن شیر واکنش‌های فیزیکی در خود حس می کنید شاید به شیر حساس هستید. در اینجا به طور خلاصه به هفت مورد اشاره می کنیم:

اگر پس از نوشیدن شیر احساس نفخ می کنید

لاکتوز قند اصلی در شیر است. برای هضم کامل این قند، به یک آنزیم به نام «لاکتاز» نیاز هست. کودکان نوزاد لاکتاز زیادی در بدن دارند، چون باید غذای اصلی شان که شیر است را هضم کنند.

ولی با بالارفتن سن، بدن لاکتاز کمتری تولید می کند و همین هضم شیر را برای دستگاه گوارش سخت کرده و موجب نفخ می شود.

بنا به آمار مؤسسه ملی سلامت، عدم تحمل لاکتوز بیشتر در ساکنین شرق آسیا دیده می شود که تقریباً ۹۰ درصد از جمعیت این منطقه را در بر می گیرد. عدم تحمل لاکتوز همینطور در بین مردم غرب آفریقا، تبار عرب، یهودی، یونانی، و ایتالیایی نیز رایج است.

اگر دچار دل درد می شود

برخی از افراد تقریباً دو ساعت بعد از نوشیدن شیر دل درد خفیف گرفته، دل و روده‌شان سر و صدا کرده، و حتی حالت تهوع پیدا می کنند.

اگر باد شکم پیدا می کنید

وقتی لاکتوز شیر در معده درست تجزیه نشود، در روده بزرگ تخمیر شده و گاز زیادی تولید می کند.

اسهال بیش از دو روز

این تنها در مواردی است که پس از نوشیدن شیر پیش می آید، نه این که اگر گاهی یکی دو بار اسهال می شوید.

اگر کهیر می زنید

اگر کمی پس از نوشیدن شیر پوست بدنتان شروع به خارش کرد، احتمالا به شیر حساس هستید، ولی دلیل نمی شود که عدم تحمل لاکتوز دارید. آلرژی به شیر، بیشتر در کودکان رایج است تا بزرگسالان، و این هنگامی رخ می دهد که سیستم دفاعی بدن در مقابل شیر مثل یک ماده خارجی واکنش نشان می دهد.

اگر در فامیل موارد سرطان زیاد دارید

البته این دلیل نمی شود که نوشیدن شیر را سریع کنار بگذارید، ولی چیزی است که باید به آن توجه کرد. ارتباط بین لبنیات و سرطان به خصوص سرطان پستان، همینطور پروستات، روده، و ریه دیده شده که به یک نوع هورمون به نام «فاکتور رشد شبه انسولین ۱» در شیر ربط داده شده است.

اگر پوست‌تان جوش زیاد می‌زند

همان هورمون «فاکتور رشد شبه انسولین ۱» که گفته می شود خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد برای پوست نیز خوب نیست، که موجب سرخی، ورم، و جوش زدن می شود. در کل، شیر ترشح چربی پوست را افزایش می دهد که یکی از دلایل گرفتگی روزنه های پوست و آکنه زدن است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG