لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۹

هفت زندانی در زندان‌های کرمان و کرج اعدام شدند


 اعدام | Execution 
 اعدام | Execution 

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو در گزارشی از اجرای حکم اعدام هفت زندانی از جمله ۴ زندانی بلوچ و دو زندانی کُرد در زندان‌ مرکزی کرمان و زندان قزلحصار کرج خبر داد.

بر اساس گزارش هه‌نگاو، سحرگاه یک‌شنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ حکم اعدام پنج زندانی از اهالی زاهدان و کردستان با اتهامات مرتبط با مواد مخدر در کرمان اجرا شده است.

همچنین هم‌زمان حکم اعدام دو زندانی که پیش‌تر از بابت جرایم مرتبط با مواد مخدر به اعدام محکوم شده بودند در زندان قزلحصار کرج اجرا شده است.

هه‌نگاو اعلام کرده که خبر اعدام این ۷ زندانی تا زمان تنظیم این خبر، در رسانه‌های حکومتی به ویژه رسانه‌های نزدیک به قوه قضاییه بازتاب داده نشده است.

براساس گزارش‌های منتشر شده روند اعدام در ایران در ماه‌های اخیر شدت گرفته است.

آخرین گزارش سالانه «مجازات اعدام در ایران در سال ۲۰۲۳» که توسط سازمان حقوق بشر در ایران تهیه و چندی پیش منتشر شد، از اعدام دست‌کم ۸۳۴ نفر در ایران طی سال ۲۰۲۳ خبر داده بود که با توجه به اینکه این عدد در سال گذشته ۵۸۲ نفر بود، حاکی از افزایش۴۳ درصدی آن داشت.

نکته دیگر در این گزارش آن بود که «۸۵ درصد از کل اعدام‌های گنجانده‌شده در گزارش ۲۰۲۳، یعنی ۷۰۹ اعدام» از سوی مقام‌های جمهوری اسلامی اعلام نشده است.

اعدام دست‌کم دو کودک‌مجرم و ٢٢ زن طی سال ۲۰۲۳، از دیگر نکات قابل‌تامل گزارش سازمان حقوق بشر ایران بود.

این سازمان حقوق بشری مستقر در نروژ، چندی پیش کارزاری را به همراه دیگر گروه‌های حقوق بشری آغاز کرد که در آن از جامعه بین‌المللی خواسته تا به مقامات جمهوری اسلامی فشار بیاورند تا صدور و اجرای حکم اعدام برای اتهامات مرتبط با مواد مواد مخدر را متوقف کند.

XS
SM
MD
LG