لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۲۷

توليد و پخش نسخه فلسطينی سی سمی استريت متوقف شد


«Мисс мира» 2011

توليد و پخش نسخه فلسطينی سريال آموزشی کودکان در آمريکا، سی سمی استريت، که به زبان عربی شارع سمسم خوانده می شود، برای سال ۲۰۱۲ متوقف شده است. پس از اقدام فلسطينی ها در سازمان ملل متحد برای به رسميت شناختن دولت مستقل فلسطينی ها، کنگره آمريکا انتقال حدود ۲۰۰ ميليون دلار به فلسطينی ها را مسدود کرد.

توقف انتقال کمک مالی به فلسطينی ها بر فعاليت بيمارستان ها، آموزش و نهادهای فلسطينی، تاثير می گذارد. دفاتر توليد و پخش سريال شارع سمسم در رام الله نيز عملاً بسته شده اند. داوود قطاب، مدير توليدی برنامه شارع سمسم، می گويد: اين برنامه آموزشی، مفاهيمی چون دوستی، بردباری و احترام متقابل که محتوی اين برنامه است را به کودکان، آموزش می دهد. اما کليه فعاليت های اين برنامه متوقف شده است. ما فصل جديد اين برنامه را متوقف کرده ايم، زيرا کنگره آمريکا انتقال بودجه ای را که قبلاً برای دوره جديد شارع سمسم تصويب کرده بود، متوقف کرده است.

در شرايطی که آمريکا اين برنامه آموزشی را عملاً تعطيل کرده است، وزارت امور خارجه آمريکا ۷۵۰ هزار دلار برای نسخه اسراييلی اين برنامه، سرمايه گذاری کرده است.

شارع سمسم اولين بار در سال ۱۹۹۶ پخش شد و ۵ دوره از آن تا کنون توليد شده است. شارع سمسم يکی از ده ها نسخه سی سمی استريت است که با همکاری شرکت سی سمی در آمريکا توليد شده است. نسخه های ديگر اين برنامه در اسراييل، مصر، روسيه و آفريقای جنوبی توليد و پخش شده است. شارع سمسم در رام الله در کرانه باختری فيلمبرداری و از تلويزيون ملی فلسطينی ها، پخش می شود.

قرار بود آمريکا يک بودجه ٢ و نيم ميليون دلاری برای توليد و پخش شارع سمسم تا سال ۲۰۱۴ تامين کند. اما با پيشنهاد يکی از نمايندگان حزب جمهوريخواه در کنگره آمريکا، انتقال کمک مالی ۱۹۲ ميليون دلاری آمريکا به فلسطينی ها، متوقف شد.

XS
SM
MD
LG