لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۸

آیا «ارنی» و «برت» شخصیتهای محبوب مجموعه «خیابان سسمی» همجسنگرا هستند؟


ارنی و برت شخصیتهای محبوب خیابان سسمی
ارنی و برت شخصیتهای محبوب خیابان سسمی

«مارک سالزمن»، نویسنده پیشین مجموعه محبوب تلویزیونی «خیابان سسمی» در مصاحبه ای گفت «برت» و «ارنی» شخصیتهای دوست داشتنی این مجموعه همجسنگرا هستند.

انتشار این خبر واکنش های زیادی را در فضای مجازی به همراه داشت.

«خیابان سسمی» در سال ۱۹۶۹ پخش خود را آغاز کرد و از همان ابتدا، کودک و بزرگ مجذوب رابطه این دو شخصیت عروسکی شدند.

در طول این سالها، بسیاری حدس می زدند این دو هم اتاقی در رابطه عاشقانه باشند.

در سال ۲۰۱۳ و در پی قانونی شدن ازدواج همجسنگرایان در ایالت نیویورک، عده زیادی از طریق امضای یک طومار از سازندگان مجموعه درخواست کردند اپیزودی را به ازدواج «ارنی» و «برت» اختصاص دهند.

مجله معتبر «نیویورکر» هم با انتشار تصویری از این دو روی جلدش، رابطه این دو را با تصمیم دادگاه دیوان عالی آمریکا در مورد قانونی شدن ازدواج همجسنگرایان پیوند زد.

«خیابان سسمی» در بیانیه ای از «ارنی» و «برت» به عنوان دو دوست صمیمی یاد کرد که هدف از خلقشان آموزش دوستی میان دو شخص متفاوت به کودکان است.

این مسأله تقریبا به فراموشی سپرده شد تا انتشار مصاحبه «مارک سالزمن» که بار دیگر همجسنگرا بودن «ارنی» و «برت» را به میلیونها هوادار این مجموعه یادآوری کرد.

بادبادکهای ارنی و برت
بادبادکهای ارنی و برت

آقای «سالزمن» که پانزده سال نویسنده این مجموعه بوده در مصاحبه ای با مجله «کرتی» که به مسائل دگرباشان می پردازد گفت هنگام خلق این دو شخصیت از رابطه خودش و شریک زندگیش الهام گرفته است.

کارگاه «سسمی» در بیانیه جدید خود پس از انتشار مصاحبه «مارک سالزمن» در توییتر گفت: «هر چند این دو به عنوان دو مرد تصویر شده اند و ویژگیهای انسانی دارند ولی هنوز عروسک هستند و گرایش جنسی خاصی ندارند»

آقای «سالزمن» نیز در واکنش گفت حرفهای او را بد متوجه شده اند. او گفت رابطه اش با شریک زندگی اش «آرنولد گلسمن» که در سال ۲۰۰۳ از دنیا رفت شباهت زیادی به رابطه «ارنی» و «برت» داشت و دوستی میان دو نفری که با هم تفاوتهای عمده دارند برای او اینگونه معنا پیدا می کرد.

خیابان سسمی یکی از محبوب ترین مجموعه های تلویزیونی برای کودکان است
خیابان سسمی یکی از محبوب ترین مجموعه های تلویزیونی برای کودکان است

«فرانک آز»، بازیگر و عروسک‌گردان مشهور که سالها با «جیم هنسون» خالق «ماپت» های مجموعه همکاری می کرد در توییتر به این خبر واکنش نشان داده است.

آقای «آز» نوشته: «از مارک سالزمن پرسیده اند آیا ارنی و برت همجسنگرا هستند یا نه و هیچ اشکالی ندارد اگر او حس می کند که این دو همجسنگرا هستند، ولی نیستند و اصولا چرا باید این سوال پرسیده شود. بهتر نیست افراد را به عنوان انسان ببینیم و نه صرفا با گرایش جنسی شان؟»

مجموعه «خیابان سسمی» در چند سال گذشته سعی کرده است تا با خلق شخصیتهایی تازه، کودکان را در مورد «تفاوت» ها آگاه کند و به آنها آموزش دهد.

سال گذشته، این مجموعه با معرفی شخصیت «جولیا» مورد تحسین قرار گرفت.

«جولیا» دختر بچه ای چهارساله است با موهای قرمز و چشمان سبز که عاشق نقاشی و گل است. او که مبتلا به اوتیسم است در صحبتهایش، حرفهای دوستانش «اَبی» و آالمو» را تکرار می کند. خالقان «جولیا» در پرورش این شخصیت عروسکی و توضیح «اوتیسم» به کودکان بسیار موفق بوده اند.

محبوبیت «خیابان سسمی» میان کودکان این مجموعه را تبدیل به ابزاری مناسب برای آموزش کرده است. حتی میشل اوباما، بانوی اول پیشین آمریکا برای پیشبرد آموزشهای خود در زمینه تغذیه سالم از کمک این شخصیتها یاری گرفت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG