لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۳

مقام دادستانی صربستان: هيچ تلاشی نمی تواند استرداد ملاديچ را به تاخير بياندازد


مقام دادستانی صربستان: هيچ تلاشی نمی تواند استرداد ملاديچ را به تاخير بياندازد
مقام دادستانی صربستان: هيچ تلاشی نمی تواند استرداد ملاديچ را به تاخير بياندازد

سخنگوی دادگاه جنايی بين المللی رسيدگی به جنايات جنگی در يوگسلاوی سابق گفت، مقدمات برای استرداد راتکو ملاديچ مظنون به جنايات جنگی به خوبی در جريان است. در همين حال يک مقام دادستانی صربستان نيز گفت، هيچ تلاشی نمی تواند، استرداد ملاديچ را به تاخير بياندازد.

نرما جلاسيچ، سخنگوی دادگاه جنايی بين المللی رسيدگی به جنايات جنگی در يوگسلاوی سابق می گويد از زمان دقيق ورود راتکو ملاديچ به لاهه در هلند، اطلاع ندارد، اما روند استرداد وی در مراحل نهايی است. سخنگوی دادگاه جنايی بين المللی گفت: «ما از مراحل قانونی که در صربستان در جريان است، اطلاع داريم. يعنی می دانيم که مراحل نهايی در حال انجام است و پس از آن که به درخواست عدم انتقال وی به لاهه رسيدگی شود، صربستان ما را از زمان تحويل وی مطلع خواهد کرد.»

خانوداه و وکيل ژنرال ملاديچ برای عدم استرداد وی به دادگاه تلاش می کنند. وکيل ملاديچ می گويد، وی نمی تواند به علت شدت بيماری به هلند منتقل شود. او گفت: «سلامتی ملاديچ واقعاً نگران کننده است. من می خواهم او تحت معاينه دقيق پزشکی قرار گيرد، اما نه توسط پزشکان زندان، بلکه يک گروه از پزشکان مستقل.»

راتکو ملاديچ هفته گذشته پس از ۱۶ سال فرار بازداشت شد و گفته می شود در اين مدت، دو بار دچار سکته شده است.

سخنگوی دادگاه جنايات جنگی می گويد اين دادگاه می تواند به خوبی از ملاديچ نگهداری کند. او گفت: «ما يک واحد پزشکی در زندان داريم که می تواند خدمات پزشکی شبانه روزی بدهد. اما در عين حال به تسهيلات پزشکی سازمان زندان های هلند نيز دسترسی داريم. ما حتی می توانيم از پزشکان خصوصی و متخصصان در هر زمينه ای استفاده کنيم.»

راتکو ملاديچ متهم به هماهنگی در قتل عام ۸ هزار مسلمان در سال ۱۹۹۵ در صربستان است. او همچنين متهم به جنايات جنگی در جنگ بوسنی در سال های ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۵ است.

XS
SM
MD
LG