لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۳۴

تاديچ: صربستان استقلال کوزوو را هرگز به رسميت نمی شناسد


Национальный книжный фестиваль в Вашингтоне
Национальный книжный фестиваль в Вашингтоне

رييس جمهوری صربستان روز شنبه هفتم ژانويه در مراسم جشن کريسمس مسيحيان ارتدکس گفت، کشور او استقلال کوزوو را به هيچ وجه به رسميت نمی شناسد.

بوريس تاديچ، رييس جمهوری صربستان، روز شنبه پس از پايان ديدار دو روزه اش از کوزوو گفت کشور او استقلال کوزوو را هرگز به رسميت نمی شناسد.

وی روز جمعه در بدو ورود به کوزوو، با اعتراض آلبانيايی تبارهای کوزوو، روبرو شد. آلبانيايی تباران کوزوو با سنگ به هيئت حامل بوريس تاديچ حمله کردند. وی برای شرکت در مراسم جشن کريسمس مسيحيان ارتدکس به اين استان پيشين صربستان، سفر کرده بود.

اقوام آلبانيايی تبار حدود ۹۰ درصد بافت جمعيت کوزوو را تشکيل می دهند و اين منطقه آخرين باقی مانده جمهوری فدرال يوگسلاوی سابق است که در سال ۲۰۰۸ از صربستان جدا شد.

صربها از آن زمان همواره استقلال کوزوو را نفی کرده، و تنش ميان آنها با ساکنان کوزوو از سال گذشته به اين طرف، يعنی از زمان پافشاری دولت کوزوو برای ايجاد نظم و قانون در مناطق پر هرج و مرج شمال که صربها در آن در اقليت قرار دارند، رنگ جدی تری به خود گرفته است.

بوريس تاديچ گفت: تنها پيام مناسب برای کريسمس پيام صلح و آشتی است. و چون امروز کريسمس است، پيام من برای همه شهروندان کوزوو، صربها، آلبانيايی تباران و نمايندگان جامعه بين المللی، همين است.

حدود ۲۰۰ نفر از ساکنان آلبانيايی تبار غرب کوزوو، با سنگ به هيئت همراه تاديچ، متشکل از مأموران پليس اتحاديه اروپا و مقامهای قضايی استان کوزوو، حمله کردند.

بوريس تاديچ و هيئت همراه او با محافظت پليس و نيروهای امنيتی که در سرتاسر مسير حرکت وی مستقر بودند، موفق شدند خود را به کليسای متعلق به قرن چهاردهم مسيحيان ارتدکس در غرب کوزوو برسانند.

مسئله استقلال کوزوو بدين جهت برای صربها بسيار گران تمام شده است که مسيحيت ارتدکس ريشه ای کهن در تاريخ و فرهنگ صربها دارد، و اين منطقه به لحاظ دارا بودن اماکن تاريخی بی شمار و کليساهای قديمی، برای صربستان حکم آينه تمام نمای سرزمين تاريخی و مذهبی شان را دارد.

XS
SM
MD
LG