لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۲۲

راتکو ملادیچ : کیفرخواست من شرم آور است


راتکو ملادیچ : کیفرخواست من شرم آور است
راتکو ملادیچ : کیفرخواست من شرم آور است

راتکو ملادیچ فرمانده سابق ارتش صرب بوسنی، روز جمعه در نخستین جلسه دادگاه رسیدگی به جرایم جنگی در لاهه اتهام ها نسل کشی را نپذیرفت. ملادیچ به هیات قضات گفت«من در جریان جنگ دهه ۱۹۹۰ از مردم و کشورم دفاع کرده ام. » وی افزود برای خواندن کلمات شنیع و شرم آور کیفرخواست بیش از یک ماه زمان نیاز دارد.

ملادیج متهم است که کشتار هشت هزار مرد و پسر مسلمان در سربرنیستا در سال ۱۹۸۵ را سازماندهی و اجرا کرده است. وی همچنین مسئول محاصره ۴۴ ماهه سارایوو پایتخت بوسنی است که در جریان آن ۱۰ هزار تن جان سپردند. ملادیچ، که گاهی به خشم می آمد و زمانی آرام می شد، به دادگاه گفت« من نمی خواهم یک کلمه ویا جمله کیفر خواست قرائت شود.» اما آلفونس اوری رییس دادگاه این درخواست را رد کرد و همه ۱۱ مورد اتهامی قرائت کرد. ملادیچ۶۸ ساله همچنین گفت« من بیمارم » وی خواستار برگزاری یک جلسه غیرعلنی شد تا بتواند بدون پخش زنده تلویزیونی دلایل بیماری خود را اعلام کند. ملادیچ پس از بازگشت به جلسه علنی تاکید کرد برای راه رفتن نیازی به کمک محافظان ندارد مگر آن که خودش چنین درخواستی داشته باشد.

قاضی دادگاه زمان برگزاری جلسه بعدی را به سیزدهم تیر موکول کرد تا ملادیچ از خود دفاع کند. ملادیچ که زمانی چهره ای تنومند و خشن داشت در جلسه دادگاه با کت و شوار خاکستری روشن،غمگین به نظر می رسید.

ملادیچ گفت« کیفر خواست را نخوانده و برای فکر کردن در باره اتهام ها به وقت بیشتری نیاز دارد.» وی در صورت اثبات اتهام ها به حبس ابد محکوم خواهد شد.

XS
SM
MD
LG