لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۴

ملادیچ درخواست فرجام کرد


ملادیچ درخواست فرجام کرد
ملادیچ درخواست فرجام کرد

وکیل راتکو ملادیچ ژنرال پیشین صرب و متهم به ارتکاب جنایات جنگی در جنگ بوسنی هرزگوین می گوید موکلش به علت بیماری توانایی حضور در دادگاه بین المللی لاهه هلند را ندارد.

ژنرال راتکو ملادیچ که پس از شانزده سال زندگی مخفی، روز پنجشنبه توسط نیروهای امنیتی صربستان دستگیر شد، از سوی دادستان های دادگاه بین المللی بررسی جنایات جنگی در لاهه به شرکت مستقیم در کشتار جمعی بیش از هشت هزار مسلمان بوسنییایی متهم شده است. وکیل این ژنرال بازداشت شده، می گوید: برآن است تا پیش از تحویل موکلش به دادگاه لاهه و برای جلوگیری از اجرایی شدن حکم یک دادگاه صرب مبنی بر تحویل متهم به دادگاه لاهه تقاضای فرجام کرد. وکیل ملادیچ می گوید ژنرال ۶۹ ساله از بیماری رنج می برد و تاکنون دوبار نیز دچار ایست قلبی شده است و همین مانع از آمادگی برای شرکت در جلسات دادگاه لاهه خواهد بود.

اما بازپرس ویژه رسیدگی به جرایم جنگی دولت صربستان می گوید تقاضای فرجام از سوی وکیل راتکو ملادیچ تاکتیک تاخیر در اجرای حکم است و دلیلی برای تعلل اجرای حکم دادگاه صربستان وجود ندارد.

دادگاه بررسی جنایات جنگی وابسته به سازمان ملل متحد ژنرال راتکو ملادیچ را به صدور دستور و شرکت مستقیم در نسل کشی مسلمانان در جنگ های بوسنی هرزگوین متهم کرده است. روز یکشنبه حدود ده هزار تن از صربهای افراطی هوادار راتکو ملادیچ در بلگراد پایتخت صربستان گردآمده و نسبت به تحویل وی به دادگاه لاهه اعتراض کردند. در جریان این تظاهرات که منجر به درگیری تظاهرکنندگان با پلیس شد، بیش از ۱۸۰ تن از تظاهرکنندگان دستگیر شدند.

در همین حال گروه دیگری از صرب های افراطی هوادار ملادیچ با تجمع در زادگاه وی در جنوب شرقی بوسنی هرزگوین نسبت به این حکم اعتراض کردند.

XS
SM
MD
LG