لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۳۰

ملادیچ هواداران خود را به آرامش دعوت کرد


ملادیچ هواداران خود را به آرامش دعوت کرد
ملادیچ هواداران خود را به آرامش دعوت کرد

راتکو ملادیچ فرمانده صرب بوسنیایی متهم به ارتکاب جنایات جنگی هوادارانش را به آرامش دعوت کرد. جمعی از صرب ها در اعتراض به بازداشت و استرداد وی به دادگاه بین المللی در لاهه خواستار برگزاری تظاهرات در پایتخت صربستان شده بودند.

میلوس سالجیچ وکیل ملادیچ روز شنبه در بلگراد به خبرنگاران گفت« ملادیچ نمی خواهد عامل ناآرامی باشد و نباید خونی ریخته شود.» حزب دست راستی رادیکال صرب از هوادارانش دعوت کرده بود تا روز یکشنبه در مقابل ساختمان پارلمان صربستان در بلگراد تجمع اعتراض آمیز برگزار کنند. وی پیش از این گفته بود ملادیچ از تصمیم روز جمعه نهاد قضایی بلگراد برای تحویل او به دادگاه جنایات جنگی برای محاکمه به اتهام ارتکاب جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت از جمله نسل کشی، درخواست استیناف خواهد کرد. وی گفت موکلش از نظر جسمی و روانی قادر نیست به حضور در دادگاه نیست.

پسر ملادیچ نیز مدعی است که وضع پدرش وخیم است و خانواده درخواست خواهند کرد تا یک گروه پزشکی مستقل او را معاینه کنند. در حالی که پزشکان گفته اند ژنرال سابق را در بازداشتگاه جرائم جنگی صربستان معاینه کرده اند و او می تواند به لاهه منتقل شود.

ملادیچ که ۱۶ سال مخفی بود روز پنجشنبه در شمال صربستان دستگیر شد. دادگاه رسیدگی به جرائم جنگی او را در سال ۱۹۹۵ به اتهام ارتکاب جنایات جنگی در جریان مناقشه بالکان تحت پیگرد قرار داد.ملادیچ متهم است که در کشتار ۸ هزار مرد و پسر مسلمان در شهر سربرنیتسا در بوسنی دست داشته است. برخی از صرب ها از دستگیری ملادیچ به خشم آمده اند و می گویند او تنها از منافع صرب ها دفاع می کرد. در حالی نسل جوان که خواستار نزدیکی بیشتر به اروپاست از او حمایت نمی کند.

XS
SM
MD
LG