لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۶

دفاعیات رادوان کارادزیچ در دادگاه جنایات جنگی لاهه


رادوان کارادزیچ رهبر پیشین صرب‌های بوسنی در دادگاه جنایات جنگی لاهه - ۹ مهر ۱۳۹۳
رادوان کارادزیچ رهبر پیشین صرب‌های بوسنی در دادگاه جنایات جنگی لاهه - ۹ مهر ۱۳۹۳

رادوان کارادزیچ رهبر صرب‌های بوسنی بین سال‌های ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۵ میلادی، در دفاعیات پایانی خود در دادگاه جنایات جنگی لاهه تمامی اتهامات مطرح شده را رد کرد و گفت که هیچ مدرکی علیه وی وجود ندارد.

آقای کارادزیچ که متهم به جنایات جنگی شده است روز چهارشنبه در انتقاد از دادگاه گفت «اختراع این دادگاه، این به اصطلاح دادگاه جنایی مشترک، احتمالاً از رویه حقوقی که جنایات سازمان یافته و مافیا را بر پایه آن محاکمه می‌کنند، استوار است.»

رهبر پیشین صرب‌های بوسنی در ادامه گفت «اگر بر پایه استدلال‌های ناعادلانه، غیرقاطع و ناهنجار نبود، چنین کیفرخواستی اصلاً صادر نمی‌شد، مگر برای عاملان اصلی آن. اگر باور نمی‌کنید، از دادستان بخواهید که کیفر خواستی را برپایه‌ای غیر از چارچوب دادگاه جنایی مشترک ارائه کند، آنوقت ببینید که کارادزیچ به چه چیزی متهم است.»

آقای کارادزیچ متهم به نسل کشی است؛ او متهم است دستور قتل تمامی ۸ هزار پسر و مرد مسلمان که توسط نیروهای صرب در شهر سربرینتسا اسیر شده بودند را صادر کرده است. این قتل عام، به بزرگترین قتل عام پس از جنگ جهانی دوم در اروپا شهرت یافت.

او همچنین مسوول محاصره ۴۳ ماهه شهر سارایوو، پایتخت بوسنی و هرزگوین است، که طی آن ۵ هزار غیرنظامی جان خود را از دست دادند. دادستان‌های این دادگاه خواستار محکومیت حبس ابد برای آقای کارادزیچ هستند.

XS
SM
MD
LG