لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۹

نظرسنجی ها حکايت از عقب افتادن حزب تاديچ در انتخابات صربستان دارد


نظرسنجی ها حکايت از عقب افتادن حزب تاديچ در انتخابات صربستان دارد
نظرسنجی ها حکايت از عقب افتادن حزب تاديچ در انتخابات صربستان دارد

در آستانه برگزاری انتخابات رياست جمهوری و پارلمانی صربستان که قرار است روز يکشنبه ۱۷ ارديبهشت بطور همزمان برگزار شود، حزب سياسی حاکم اين کشور، موسوم به «حزب دموکراتيک» روز چهارشنبه فعاليتهای انتخاباتی اش را متوقف کرد.

با نزديک شدن تاريخ برگزاری انتخابات رياست جمهوری و پارلمانی صربستان، که قرار است بطور همزمان در يک روز انجام شود، حزب دموکراتيک حاکم روز چهارشنبه کمپين نهايی خود را در بلگراد به پايان برد.

حزب دموکراتيک بوريس تاديچ، رييس جمهوری مستعفی صربستان، عليرغم همه مسائل موجود هنوز مدعی است در قدرت می ماند و راه را برای عضويت اين کشور در اتحاديه اروپا، هموار خواهد کرد.

اما نتيجه نظرسنجيها نشان می دهد اين حزب در حال حاضر از لحاظ اعتبار اجتماعی عقب تر از حزب پيشرو صربستان قرار دارد؛ حزبی که با ديدگاههای محافظه کارانه و عوام گرايانه اش نقش به سزايی در بر انگيختن خشم مردم نسبت به وضعيت اقتصادی و فساد مالی در کشور ايفا کرده است.

در شرايطی که صربستان با هفت ميليون و ۳۰۰ هزار نفر جمعيت، به شدت تلاش می کند خود را از تيررس بحران بدهيهای منطقه يورو در امان نگهدارد، نرخ روزافزون بيکاری به پشتوانه مردمی حزب دموکراتيک لطمه زده است.

بر اساس نظرسنجيهايی که از روز ۱۴ تا ۲۲ ام ماه گذشته انجام شده، پيش بينی می شود، حزب پيشرو صربستان در انتخابات پارلمانی با کسب ۳۳ و نيم درصد در مقابل ۲۸ و ۳ دهم درصد از مجموع آرای انتخاباتی، حزب دموکراتيک را پشت سر بگذارد.

با همه اين اوصاف، تاديچ قول داده در صورت پيروزی در انتخابات رياست جمهوری، ضمن مبارزه با فساد، با هيچ فرد فاسدی همکاری نکند.

با توجه به رقابت شانه به شانه توميسلاو نيکوليچ، رهبر حزب پيشرو صربستان، و بوريس تاديچ برای احراز مقام رياست جمهوری، پيش بينی می شود انتخابات رياست جمهوری به دور دوم کشيده شود.

اين کشور در زمينه انجام اصلاحات بنيادين، مبارزه با جرم سازمان يافته و فساد، رشد و بالندگی اقتصادی و تشويق سرمايه گذاری و پيشبرد مناسبات خود با کوزوو، استان سابقش، راه درازی در پيش دارد.

XS
SM
MD
LG