لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ ایران ۲۱:۲۶

صربستان قطعامنه ای در مورد کوزوو به مجمع عمومی ارائه می دهد


صربستان پیش نویس قطعنامه ای را به مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارایه داده است که پیشنهاد می کند مذاکرات جدیدی درباره کوزوو انجام گیرد، اما به آغاز دوباره مذاکره پیرامون وضعیت استان سابق خود اشاره ای نمی کند.

وزارت امور خارجه صربستان روز چهارشنبه در یک بیانیه اینترنتی گفت بلگراد از مجمع عمومی می خواهد دو طرف را به یافتن «راه حل های قابل قبول دوجانبه برای تمام مسائل باقیمانده از طریق گفت و شنود صلحجویانه»، دعوت کند.

ارائه پیش نویس قطعنامه کمتر از یک هفته پس از آن صورت می گیرد که دیوان بین المللی دادگستری حکم داد اعلام استقلال یک جانبه سال ۲۰۰۸ کوزوو، بر اساس قوانین بین المللی قانونی بود.

بی درنگ پس از این رای در روز پنجشنبه، بوریس تادیچ، رییس جمهوری صربستان، گفت کشور او سعی خواهد کرد با استفاده از تمام ابزار صلحجویانه و قانونی، کوزوو را پس بگیرد.

در پریستینا، پایتخت کوزوو، «هجرالدین کوقی»، معاون نخست وزیر روز چهارشنبه به سرویس آلبانی صدای آمریکا گفت قطعنامه پیشنهادی صربستان به ایجاد مناسبات درست بین دو کشور کمک نمی کند.

او همچنین گفت اقدام صربستان موجب تقویت همکاری منطقه ای نمی شود، و اظهار داشت کوزوو در روزهای آینده قطعنامه خود را به مجمع عمومی ارائه خواهد داد.

XS
SM
MD
LG