لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۳۷

نمایش فیلم مستند «ده سال پس از یازدهم سپتامبر» و نگاهی تازه به فجایع مرگبار این حملات تروریستی


نمایش فیلم مستند «ده سال پس از یازدهم سپتامبر» و نگاهی تازه به فجایع مرگبار این حملات تروریستی
نمایش فیلم مستند «ده سال پس از یازدهم سپتامبر» و نگاهی تازه به فجایع مرگبار این حملات تروریستی

شبکه تلویزیونی «سی بی اس» اعلام کرد که با ارائه برنامه ویژه تازه ای در رابطه با وقایع یازدهم سپتامبر ٢٠٠١ ، برنامه دیگری که بلافاصله پس از وقوع این حوادث مرگبار پخش شد را تکمیل خواهد کرد.

این برنامه تازه «ده سال پس از یازدهم سپتامبر» نام دارد و برروی تغییراتی که در محل وقوع این حوادث در مرکز تجارت جهانی و ساختمان های دوقلوی نیویورک ایجاد شده است تمرکز دارد. بخشی از این برنامه نیز به مروری بر زندگی ماموران آتش نشانی که برای نجات جان قربانیان و مصدومین این حادثه در محل حاضرشدند اختصاص داده شده است.

برنامه «ده سال پس از یازدهم سپتامبر» دنباله فیلم دیگری است که تحت عنوان «یازدهم سپتامبر» توسط «جولز» و «گیدیون نادت» و «جیمز هانلن» در سال ٢٠٠٢ ساخته شده است. فیلم پیشین این گروه فیلمساز که هنگام وقوع حادثه تروریستی یازدهم سپتامبر ٢٠٠١ در محل این واقعه در کنار ساختمان های مرکز تجارت جهانی حضور داشته اند، در آن تاریخ دو جایزه «امی» و «پی بادی» Peabody را از آن خود ساخت.

رابرت دونیرو، بازیگر برجسته سینمای آمریکا که یکی از اهالی ساکن پائین شهر نیویورک درنزدیکی محل وقوع حوادث تروریستی یازدهم سپتامبر است، درنقش راوی و مجری این فیلم تازه شبکه تلویزیونی «سی بی اس» CBS ظاهر می شود و از مرکز و محل وقوع این حوادث تروریستی یا «گراند زیرو» گزارش می دهد. دنیرو در فیلم اصلی نیز شرکت داشت و در نسخه تازه فیلم - «ده سال پس از یازدهم سپتامبر»- با شماری از ماموران آتش نشانی نیویورک و کسانی که در فیلم اول با آن ها مصاحبه شده بود گفتگو خواهد کرد. این فیلم در روز یازدهم سپتامبر ٢٠١١ در ساعت ٨ شب از شبکه تلویزیونی سی بی اس پخش خواهد شد.

درسال ٢٠٠١ دو فیلمساز یعنی «نادت» و «هانلن» مشغعول ساختن فیلم مستندی درباره ماموران آتش نشانی در شهر نیویورک بودند که ناگهان دو هواپیمای ربوده شده توسط تروریست ها یکی پس از دیگری به ساختمان های دوقلوی مرکز تجارت جهانی اصابت کرد. این دوفیلمساز از همان لحظه به بعد به دنبال ماموران آتش نشانی راه افتاده وازعملیات نجاتی که توسط آن ها انجام می شد فیلم برداری کردند وبه این صورت برخی از اعجاب انگیزترین و نادر ترین قطعات فیلم موجود از این وقایع در ارتباط با حوادث فاجعه آمیز و غم آوریازدهم سپتامبر روی فیلم به ثبت رسید. از جمله یک قطعه فیلم ٧٥ دقیقه ای که از داخل برج شمالی ساختمان های تجارت جهانی و تنها لحظاتی پیش از فروپاشیدن این ساختمان گرفته شده است. بخش هایی از این فیلم هم با چند مصاحبه با افراد مختلف درست یک سال پس از حملات تروریستی یازدهم سپتامبر از تلویزیون پخش شد.

فیلم تازه «یازدهم سپتامبر» همراه با مستند دیگری به نام «تولدی دوباره» Rebirth که «جیم ویتیکر» آن را ساخته است هم زمان پخش خواهد شد. فیلم «تولدی دوباره» از شبکه تلویزیونی «شوتایم» وابسته به سی بی اس پخش خواهد شد. هم چنین کانال «اسمیتسونین» هم برنامه ویژه ای را برای دهمین سالگرد حملات تروریستی یازدهم سپتامبر تدارک دیده که آن را در روز سالگرد این وقایع به نمایش خواهد گذاشت و در آن با افرادی چون «دیک چینی» معاون جورج دبلیو بوش، رئیس جمهور پیشین ایالات متحده و «رودلف جولیانی» شهردار وقت نیویورک در آن زمان گفتگو شده است.

این مسئله که آیا مردم خواستار تماشای فیلم های بیشتری در ارتباط با وقایع تروریستی یازدهم سپتامبر یا فیلم هایی درباره شایعاتی که در اطراف این وقایع وجود دارد هستند یا نه سئوالی است که هنوز جواب مشخصی به آن داده نشده است. فیلم هایی چون «راهی که به یازدهم سپتامبررسید» که در پنجمین سالگرد وقوع این فجایع از شبکه تلویزیونی «ای بی سی» ABC پخش شدT فیلمی پرسروصدا بود که مسائلی را در ارتباط با تئوری توطئه در رابطه با این وقایع مطرح می ساخت. با این همه با فرارسیدن دهمین سالگرد وقایع تروریستی یازدهم سپتامبرشاید تماشاگران را به تماشای دیدگاه های تازه ای از این فجایع فراموش نشدنی ترغیب کند.

XS
SM
MD
LG