لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۱

اوباما در مراسم یادبود ۱۱ سپتامبر: سه هزار جانی که از دست رفت، از یادها نمی رود


باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا روز یکشنبه به مناسبت پانزدهمین سالروز حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر در مراسمی که در محوطه خارجی پنتاگون برگزار شد سخنرانی کرد.

او در این سخنان گفت "۳۰۰۰ جان زیبایی" که در آن روز از بین رفت، هرگز از یادها نمی رود.

این آخرین باری است که اوباما در مقام رئیس جمهوری آمریکا در مراسم یادبود ۱۱ سپتامبر شرکت می کند.

او صبح یکشنبه در ساعت ۸:۴۶ در کاخ سفید یک دقیقه سکوت اعلام کرد. این زمان دقیق برخورد اولین هواپیما به یکی از برج های دوقلوی سازمان تجارت جهانی بود. او سپس عازم مراسم و سخنرانی در پنتاگون شد.

رئیس جمهوری آمریکا ضمن تقدیر تنوع نژادی و مذهبی آمریکا گفت تروریست ها "هرگز نخواهند توانست ملتی به عظمت و توانمندی آمریکا را شکست دهند."

مراسم بزرگداشت جان باختگان حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر در نیویورک نیز برگزار شد.

در حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ تروریست های مرتبط با القاعده چهار هواپیما را ربوده و آنها را به برج های سازمان تجارت جهانی در نیویورک، ساختمان پنتاگون در حومه واشنگتن کوبیدند. هواپیمای چهارم در پنسیلوانیا سقوط کرد.

باراک اوباما روز شنبه در سخنرانی هفتگی خود گفت: "پانزده سال پیش، روزی در سپتامبر که مثل هر روز دیگر آغاز شده بود به یکی از تاریک ترین روزهای تاریخ کشور ما تبدیل شد."

رئیس جمهوری آمریکا گفت در آن روز ماه سپتامبر "زندگی نزدیک به ۳۰۰۰ فرد بی گناه از دست رفت" و کشته شدگان" از همه اقشار جامعه، همه نژادها، همه ادیان، رنگ ها و آئین ها از سراسر آمریکا و جهان بودند."

باراک اوباما گفت از ۱۵ سال پیش تاکنون خیلی چیزها تغییر کرده است "اما همچنین مهم است که به یاد داشت که چه چیزهایی تغییر نکرده است - هسته ارزش هایی که ما را به عنوان آمریکایی تعریف می کند. بهبود پذیری که ما را حفظ می کند...تروریست ها هیچ وقت نمی توانند که ایالات متحده را شکست دهند."

در شهر نیویورک نیز برای یادبود قربانیان کشته شدگان در حمله به برج های دوقلوی مرکز تجارت جهانی مراسمی برگزار شد.

جان کری، وزیرخارجه آمریکا روز یکشنبه در توییتر نوشت: "در یازده سپتامبر ما کسانی را به یاد می آوریم که زندگی خود را از دست دادند، کسانی که سعی کردند جان آنها را نجات دهند. ما با پیگیری صلح، امنیت، و عدالت جهانی به آنها احترام می گذاریم."

در شنکسویل در غرب پنسیلوانیا بنای ملی یادبود پرواز ۹۳ به یاد مسافران و خدمه هواپیما ایجاد شده است که با تروریست هایی که می خواستند کنترل هواپیما را بدست بگیرند، درگیر شدند.

در نیویورک، موزه یازده سپتامبر ساخته شده و در محل برج های دوقلوی مرکز تجارت جهانی نیز که در آن حملات تخریب شدند، دو حوض بزرگ احداث شده که نام قربانیان در آنها نوشته شده است.

در پنتاگون نیز به یاد ۱۸۴ نفری که در حمله یازده سپتامبر ۲۰۰۱ کشته شدند، ۱۸۴ نیمکت روی یک باریکه آب ایجاد شده است.

XS
SM
MD
LG