لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۵

باراک اوباما: آمریکا با اسلام در جنگ نیست


باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، در بزرگداشت خاطره کسانی که در ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در حمله یک هواپیمای ربوده شده به ساختمان پنتاگون کشته شدند، تاج گلی نثار کرد.

آقای اوباما روز شنبه در سخنانی خطاب به حاضران در مراسم گفت، کسانی که در آن روز به آمریکا حمله کردند، نه فقط ساختمان ها بلکه خود آمریکا را هدف گرفتند. او گفت بالاترین ارجی که آمریکاییان می توانند بر کشته شدگان بگذارند، این است که بعنوان آمریکایی زندگی کنند.

رییس جمهوری همچنین یادآور شد آمریکا با اسلام در جنگ نیست، و گفت «یک مذهب به ما حمله نکرد» و افزود «دسته ای ناهنجار از مردانی که مذهب را تحریف کردند، به ما حمله کردند.»

دریادار مایک مولن، رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا، گفت کسانی که از حمله تروریستی به پنتاگون جان به در بردند، با جان خود – از جمله با فداکارهای ارتش در جنگ از زمان حملات - بر کشته شدگان ارج گذاشته اند.

میشل اوباما، بانوی اول، در نزدیکی شانسکویل در ایالت پنسیلوانیا، به لورا بوش بانوی اول سابق پیوست. آنجا محلی است که گفته می شود مسافران پرواز ۹۳ در ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱، بر هواپیما ربایان غلبه کردند و موجب شدند هواپیما در یک مزرعه سقوط کند.

در این ناحیه قرار است بنای یادبودی ایجاد شود، و خانم اوباما به کسانی که در آنجا حمع شده بودند گفت به باور او این محل به مکانی برای الهام، تفکر و یادآوری برای نسل های آینده تبدیل خواهد شد.

پیشتر جو بایدن، معاون رییس جمهوری، و شخصیت های دیگر برای مراسم یادبود در محل قرار گرفتن برج های مرکز تجارت جهانی جمع شدند. آنها در ساعت ۸ و ۴۶ دقیقه، لحظه ای که نخستین هواپیمای ربوده شده به برج شمالی برخورد کرد، یک دقیقه سکوت کردند. یک دقیقه دیگر سکوت، ۱۱ دقیقه بعد، در لحظه برخورد دومین هواپیما به دومین برج، برگزار شد.

در همین حال، اسامی ۲۷۵۲ نفری که در حملات کشته شدند توسط اعضای خانواده های آنها با صدای بلند قرائت شد.

میشل اوباما، بانوی اول آمریکا، و لورا بوش، بانوی اول پیشین، در مراسمی در شانکسویل، در ایالت پنسیلوانیا، که چهارمین هواپیمای ربوده شده در آنجا سقوط کرد، حضور پیدا می کنند.

جان کایل، سناتور جمهوری خواه ایالت آریزونا، در سخنرانی رادیویی هفتگی جمهوری خواهان، گفت مهم است که بین ایدئولوژی اسلامگرای افراطی و اسلامی که بیش از یک میلیارد نفر در سراسر جهان پیرو آن هستند تفاوت گذاشته شود.

XS
SM
MD
LG