لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۰

گزارشی درباره قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء


گزارشی درباره قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء
گزارشی درباره قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء

حمایت های حکومتی از این مجموعه در دست یابی به پروژه های مختلف باعث شده تا قرارگاه خاتم الانبیاء در ۲۰ سال گذشته به بزرگترین پیمانکار پروژه‌های دولتی تبدیل بشود

تسلط نیروی نظامی سپاه بر منافذ حیاتی جامعه را میتوان در قالب شبکه اقتصادی عظیم قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء مشاهده کرد. این نهاد که زیرمجموعه سپاه پاسداران است، در سال ۱۳۶۸ به دستور آیت‌الله خامنه‌ای تاسیس شد. و درحال حاضر دارای حدود ۸۱۲ شرکت مختلف در داخل و خارج ایران است و تا به امسال بیش از هزار و ۷۰۰ پروژه و طرح را در زمینه‌های مختلف اجرا کرده است.

حمایت های حکومتی از این مجموعه در دست یابی به پروژه های مختلف باعث شده تا قرارگاه خاتم الانبیاء در ۲۰ سال گذشته به بزرگترین پیمانکار پروژه‌های دولتی تبدیل بشود. قرارگاه خاتم الانبیا با تکیه به حمایت های دولت احمدی نژاد در سال ۸۸ موفق شد تا تقریباَ بدون رقیب، مناقصه دو و نیم میلیارد دلاری پروژه ساخت خط ریلی پس ‌کرانه چاه بهار را از آن خود کند.

قرارگاه خاتم الانبیاء عملا یکه‌ تاز معاملات اقتصادی کلان محسوب میشود. کلیدی‌ترین پروژه‌ها و معاملات اقتصادی نظیر طرح توسعه فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی به ارزش دو میلیارد و ۹۷ میلیون دلار، و ساخت خط لوله ۹۰۰ کیلومتری انتقال گاز عسلویه به ایرانشهر به ارزش یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار دراختیار قرارگاه خاتم الانبیاءاست. بررسی مزایده های مربوط به خصوصی سازی، که این قرارگاه نیز در آن شرکت داشته، نشان میدهد تقریباَ برنده دائم و بی رقیب تمام این مزایده ها قرار گاه خاتم الانبیا بوده است. این نهاد اقتصادی وابسته به سپاه در سال ۸۸ نیز بزرگ ‌ترین بلوک‌های سهام خصوصی سازی را خریداری کرد. 

XS
SM
MD
LG