لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۵

سفر متکی بی نتیجه بود: سنگال سفیر خود را از تهران فراخواند


منوچهر متکی برای انتقال پیام رییس جمهوری اسلامی به سنگال سفر کرده بود.
منوچهر متکی برای انتقال پیام رییس جمهوری اسلامی به سنگال سفر کرده بود.

سنگال روز سه شنبه سفیر خود را از تهران فراخواند. سنگال سومین کشور آفریقایی است که در هفته های اخیر، شاهد تیره شدن روابطش با جمهوری اسلامی ایران است.

گزارش ها حاکی از آن است که دولت سنگال در ارتباط با کشف محموله تسلیحاتی جمهوری اسلامی در نیجریه، سفیر خود را از تهران فرا خوانده است. پیش از این گامبیا، کلیه روابط سیاسی و بازرگانی خود را با جمهوری اسلامی در پیوند با ماجرای کشف محموله تسلیحاتی ایران در نیجریه قطع کرده بود. نیجریه نیز یک عضو سپاه پاسداران را در ارتباط با کشف محموله قاچاق سلاح در این کشور دادگاهی کرده است.

سنگال در حالی سفیر خود را از تهران فراخوانده است که منوچهر متکی، وزیر سابق امورخارجه جمهوری اسلامی، برای ادای توضیحات به سنگال سفر کرده بود.

آقای متکی روز سه شنبه از سنگال به ایران بازگشت و در یک مراسم شام، آخرین نشست خود را با مدیران وزارت امورخارجه در تهران برگزار کرد.

وزیر امورخارجه سنگال روز سه شنبه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که توضیحات ایران «رضایتبخش نبوده است».
مقامات نیجریه در ۲۶ اکتبر سال جاری، محموله ای حاوی مهمات نظامی را در بندر لاگوس کشف کردند که در آن گلوله های توپ جاسازی شده بود. این محموله برچسب مواد ساختمانی را برخود داشت.

تحلیلگران سنگالی احتمال می دهند که محموله کشف شده سلاح، برای شورشیانی بوده است که از سال ۱۹۸۳ با دولت مرکزی سنگال در نبرد بوده اند.

محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری اسلامی ایران، روز دوشنبه و درحالی که منوچهر متکی را برای انتقال پیام خود به مقامات سنگالی به این کشور اعزام کرده بود، طی حکمی که در خبرگزاری ها منتشر شد، او را از مقام وزارت برکنار کرد و علی اکبر صالحی، را به عنوان سرپرست وزارت امورخارجه معرفی کرد. روزنامه کیهان چاپ تهران، این اقدام رییس جمهوری ایران را توهینی آشکار به وزیر سابق امورخارجه توصیف کرد.

XS
SM
MD
LG