لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۲

درگيری پليس سنگال با معترضين


درگيری پليس سنگال با معترضين
درگيری پليس سنگال با معترضين

معترضان سنگالی با بی اعتنایی به منع شدن از برگزاری تظاهرات، چهارشنبه پانزدهم فوریه گردهم آیی برگزار کردند و طی آن به تصمیم رئیس جمهوری کشورشان اعتراض کردند. عبدالایه واد، رئیس جمهوری سنگال؛ مصمم است که برای دور سوم دررقابتهای ریاست جمهوری آن کشورشرکت کند.

استوشیتدپرس گزارش می دهد که پلیس سنگال با شلیک گاز اشک آور به سوی تظاهرکنندگان با آنها مقابله کردند و کوشیدند آنها را پراکنده کنند. انتخابات ریاست جمهوری سنگال بیست و ششم فوریه برگزار خواهد شد. برخی ازشهروندانی که یک یا حتی دوبار به او رأی داده اند، معتقدند که سنّ وی برای ریاست جمهوری بالاست واو باید از عرصه رقابت کنار بکشد. واد هشتاد و پنج سال دارد. جدا از سن بالایش، درصورت برگزیده شدن به عنوان رئیس جمهوری، قانون اساسی سنگال نیز نقض خواهد شد؛ قانونی که مطابق آن، هرنامزدی تنها دوبار می تواند به مقام رئیس جمهوری برسد. این درحالی است که دوره ریاست جمهوری درسنگال از متعارف کشورهای جهان طولانی ترو شش ساله است.

سیزده نامزد اپوزیسیون رقبای این دوره واد هستند. طی دوازده سال ریاست جمهوری عبدالایه واد، بیشترین میزان ساخت و ساز درآن کشور انجام گرفته که طی آن پلها، جاده ها و بزرگراههای متعدد درسنگال ساخته شده اند وساخته شدن بنایی بیست و هفت میلیون دلاری نیز آغاز شده که گفته می شود از مجسمه آزادی آمریکا بلندتر است. به موازات افزایش ساخت و ساز درسنگال، بسیاری از مردم آن کشور اعضای دولت را به ارتشا متهم می کنند و می گویند برخی از وزرای کنونی، درزمان رسیدن به وزارت تنگدست بوده اند، اما اکنون صاحب ساختمانهای بزرگ و مجلل شده اند.

عبدالایه واد از سال 2007- زمانی که برای بار دوم رئیس جمهوری شد- قدرتی فزاینده به پسرش داد که اکنون دررأس چندین وزارتخانه است.

اپوزیسیون سنگال درحالی علیه پرزیدنت واد برخاسته که خود وی، پیش از تکیه زدن برمسند ریاست جمهوری، بیست و پنج سال رهبری اپوزیسیون کشورش را برعهده داشت و بارها تظاهرات اعتراضی را هدایت کرد.

وزیر کشور سنگال روزسه شنبه چهاردهم فوریه بیانیه ای صادر کرد و طی آن تأکید کرد که چنین تظاهراتی، تهدیدی حقیقی برای نظم عمومی خواهد بود. از روز بیست و هفتم ژانویه- زمانی که دادگاه عالی سنگال رسماً اجازه داده است که واد برای بار سوم نامزد ریاست جمهوری آن کشور شود، این کشورآفریقایی با اعتراضهای مردمی فراوان مواجه شده. این تظاهرات تا کنون ۴ نفر قربانی گرفته است.

XS
SM
MD
LG