لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۸

پيروزی «مکی سال» در انتخابات رياست جمهوری سنگال


پيروزی «مکی سال» در انتخابات رياست جمهوری سنگال
پيروزی «مکی سال» در انتخابات رياست جمهوری سنگال

مکی سال، نامزد مخالفان در سنگال می گوید: یک عصر جدید می تواند پس از پیروزی او در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری روز یکشنبه آغاز شود.

نتایج غیر رسمی نشان می دهد رای دهندگان از آقای «سال» حمایت بیشتری نسبت به رئیس جمهوری سنگال، عبدولای وید، بعمل آورده اند. آقای ويد برای دور بحث انگيز سوم در رقابتهای انتخاباتی شرکت کرده بود.

مکی سال در اوایل روز دوشنبه به خبرنگاران گفت: نتايج انتخابات، یک پیروزی برای سنگال است.

حامیان او در داکار، پايتخت سنگال، برای جشن پیروزی گردهم آمدند.

آقای وید در بیانیه ای در روز دوشنبه اعلام کرد: او به مکی سال در يک تماس تلفنی تبریک گفته است. او همچنین از حامیان خود تشکر کرد و از آنها خواست توجه خود را به انتخابات پارلمانی پيش رو معطوف سازند.

تبريک فوری ريس جمهوری از نگرانی ها مبنی بر تلاش اين رهبر ۸۵ ساله برای حفظ قدرت در دور سوم، در زمانی که قانون اساسی محدوديت دو دوره ای را در نظر گرفته بود، کاست.

حوادث به سرعت ستایش بین المللی را در حالی که نتایج رسمی تا چند روز ديگر اعلام نخواهد شد، بخود جلب کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا، ویکتوریا نولاند، آنچه را که او «پذيرش برازنده» آقای ويد ناميد، مورد تمجيد قرار داد. او همچنين اشاره کرد که آمريکا موضع رسمی خود را تا زمان شمارش و انتشار نتايج نهايی آراء اعلام نخواهد کرد.

ناظران بین المللی نیز اين رای گيری را مورد تحسین قرار دادند. اولوسگون اوباسانجو، رئیس جمهوری سابق نیجریه، که رهبری ناظران اتحادیه آفریقا را بعهده داشت به صدای آمريکا گفت: انتخابات شفاف و مسالمت آمیز بود.

XS
SM
MD
LG