لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۲

دو سناتور: در جنگ با داعش، آمریکا حامی اپوزیسیون معتدل برابر حملات اسد باشد


جان مککین و لیندزی گراهام، دو سناتور جمهوری خواه در بیانیه ای مشترک از حملات هوایی آمریکا به گروه موسوم به «خراسان» در سوریه که گفته می شود وابستگان ارشد القاعده در آن عضو هستند، استقبال کردند.

این دو سناتور در بیانیه خود می گویند باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا را به خاطر صدور دستور حمله هوایی علیه داعش و گروه «خراسان» تحسین می کنند. آنها همچنین کشورهای عرب شرکت کننده را به خاطر شرکت در حملات هوایی تحت رهبری آمریکا تحسین کردند.

جان مککین و لیندزی گراهام می گویند: برای کسب موفقیت، دولت (اوباما) باید همچنین تناقض در سیاست خود را حل کند: تمایل به برخورد با داعش اول و رژیم اسد بعدا.

این دو سناتور می گویند اپوزیسیون میانه رو سوریه نبرد با بشار اسد را متوقف نمی کند و دولت اسد نیز به حمله به آنها پایان نمی دهد. آنها می گویند آموزش و تجهیز هزاران نفر از سوریه ای ها برای مبارزه با داعش، بدون تعهد دولت آمریکا برای حمایت از آنها برابر حملات هوایی دولت سوریه و استفاده از بمب های بشکه ای، «نه موثر است و نه اخلاقی.»

آنها می گویند تهدید باراک اوباما که گفته بود اگر ارتش «رژیم اسد» علیه حملات هوایی آمریکا و شرکایش اقدام کند، آمریکا واکنش نظامی نشان خواهد داد، موثر واقع شد. این دو سناتور می گویند باراک اوباما باید اکنون در تهدید مشابهی به دولت سوریه بگوید که آمریکا حمله هوایی و استفاده از بمب های بشکه ای علیه مردم سوریه و «شرکای اپوزیسیون میانه رو ما را تحمل نمی کند» و در غیر اینصورت نیروی هوایی سوریه نابود خواهد شد.

به گفته جان مککین و لیندزی گراهام، در صورت نبود چنین تهدیدی اپوزیسیون میانه رو سوریه انگیزه کمی برای پیوستن به ائتلاف علیه داعش دارد و «وحشیگری جسورانه» بشار اسد نیز ادامه می یابد و فضایی در سوریه ایجاد می کند که باعث رشد و تقویت داعش می شود.

کارل لوین، سناتور دموکرات نیز در بیانیه ای گفت از تصمیم باراک اوباما برای هدف قرار دادن مواضع داعش در سوریه حمایت می کند. او همچنین شرکت کشورهای متحد عربی را تاریخی خواند و گفت در نهایت این به کشورهای مسلمان بستگی دارد که این «سم» - ایدئولوژی داعش - را نابود کنند.

XS
SM
MD
LG