لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۲

نگاهی به روال برگزاری استیضاح رئیس جمهوری آمریکا در سنا


بخش انگلیسی صدای آمریکا - روند مقدماتی دادگاه استیضاح پرزیدنت دونالد ترامپ روز پنج شنبه آغاز می شود. این روند شامل حضور هفت عضو مجلس نمایندگان است که در مقام دادستان مواد استیضاح را به سناتورهایی ارائه می دهند که نقش هیات منصفه را برعهده دارند.

جان رابرتز، رئیس دیوان عالی ایالات متحده، برای نقش نظارتی اش بر روند استیضاح و سپس ۱۰۰ عضو مجلس سنا سوگند یاد می‌کند.

سناتور میچ مک کانل، رهبر اکثریت در سنا، گفت گام نهایی در روز پنج شنبه مطلع کردن کاخ سفید و فراخواندن رئیس جمهوری برای پاسخگویی درباره مواد استیضاح و اعزام وکلای مدافع او است.

بخش عمده دادگاه روز سه شنبه آغاز خواهد شد.

یک مقام ارشد دولت آمریکا به خبرنگاران گفت که کاخ سفید برای دادگاه آماده است، «زیرا حقایق عمدتا نشان می دهد که رئیس جمهوری هیچ کار خطایی انجام نداده است.»

استفنی گریشام، سخنگوی کاخ سفید، هم گفت رئیس جمهوری «انتظار یک دادرسی عادلانه را دارد؛ [دادرسی عادلانه‌ای] که ننسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، و دموکرات ها در مجلس نمایندگان از او دریغ کردند. او انتظار دارد کاملا تبرئه شود.»

فارغ از این که چه مقرراتی بر دادگاه سنا حاکم باشد، به نظر می رسد پرزیدنت ترامپ از چشم انداز محکومیت و برکناری از قدرت مصون باشد.

حزب جمهوریخواه اکثریت را با ۵۳ کرسی در برابر ۴۷ کرسی دموکرات ها در دست دارد و محکومیت او مستلزم رای دو سوم سناتورها است. این یعنی اگر همه دموکرات ها رای به محکومیت پرزیدنت ترامپ بدهند هنوز رای ۲۰ سناتور جمهوریخواه لازم است.

این سومین بار در ۲۴۴ سال تاریخ ایالات متحده است که رئیس جمهوری آمریکا استیضاح شده و هدف برکناری از قدرت قرار می گیرد.

اندرو جانسون در سال ۱۸۶۸ و بیل کلینتون در سال ۱۹۹۸ هر دو در مجلس نمایندگان استیضاح شدند، اما دادگاه ها در سنا آن ها را تبرئه کرد. ریچارد نیکسون در برابر احتمال استیضاح در یک رسوایی فساد سیاسی سال ۱۹۷۴ از مقام ریاست جمهوری استعفا داد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG