لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۱

سخنرانی سناتور کرک در مورد برنامه اتمی ايران


سخنرانی سناتور کرک در مورد برنامه اتمی ايران
سخنرانی سناتور کرک در مورد برنامه اتمی ايران

سنای آمريکا هفته پيش با رای قاطع هر ١۰۰ سناتور، تحريم بانک مرکزی ايران را به متمم بودجه دفاعی دولت فدرال، اضافه کرد.

مارک کرک، سناتور جمهوريخواه، يکی از دو بانی اين متمم، روز سه شنبه در ساختمان کنگره آمريکا از ناموفق بودن سياست دولت آمريکا در بازداری حکومت ايران از ياغی گرايی و سرپيچی از تعهدات بين المللی، صحبت کرد.

سناتور کرک در جلسه ای که موسسه آمريکن اينترپرايز ميزبان آن بود، سخنرانی کرد.

مارک کرک ضمن سخنرانی گفت اکنون روشن شده که سياست بازداری جمهوری اسلامی کار نکرده است. او عواقب اتمی شدن ايران را غيرقابل تصور و آغاز يک مسابقه اتمی در منطقه توصيف و به اظهارات اين هفته ترکی الفيصل، رييس پيشين اطلاعات عربستان سعودی، اشاره کرد که گفت وظيفه عربستان سعودی در حفظ امنيت در نظر داشتن همه گزينه ها از جمله اتمی شدن است.

با توجه به اين گفته ترکی الفيصل، سناتور کرک اضافه کرد: توانايی اتمی پاکستان آماده اجاره است و عربستان سعودی در صورت تصميم، دستيابی اش به سلاح اتمی خيلی سريع، انجام می پذيرد.

سناتور کرک افزود: پس چه بايد کرد؟ ميدانيم که آمريکا خواهان جنگ ديگری در خاورميانه نيست.

سناتور کرک که به اتفاق رابرت مناندز، سناتور دمکرات، بانی پيشنهاد تحريم بانک مرکزی ايران است، آنگاه راه حل پايان دادن به اهداف اتمی ايران را اينگونه توصيف کرد: اگرواقعا خواهان پايان دادن به برنامه اتمی ايران بدون اقدام نظامی هستيم، ملاهای ايران بايد طعم واقعی درد اقتصادی و ديپلماتيک را احساس کنند که با سقوط بانک مرکزی ايران که در قلب پولشويی و حمايت سپاه و سرکوب مردم ايران قرار دارد، انجام ميشود.

مارک کرک، تحريم بانک مرکزی ايران را که برغم مخالفت دولت آمريکا در سنا، رای موافق گرفت، اکنون تنها سياستی خواند که دولت آمريکا ناچار به اعمال آنست و اعمال تحريمهای سخت و فلج کننده نفتی عليه ايران را راه جلوگيری از اتمی شدن ايران، برای پرهيز از گزينه نظامی، توصيف کرد.

در گفتگو با سناتور کرک، خبرنگار بخش فارسی صدای آمريکا از او پرسيد که در صورت تحريم نفتی ايران، قانونگذاران آمريکا چه راهی را برای جبران نيازهای نفتی مشتريان نفت ايران مانند ژاپن، پيشنهاد ميکنند؟

سناتور گرک گفت: خريدار شماره يک نفت ايران، ترکيه است، و ژاپن تنها يک خريدار کوچک است. بهمين دليل متمم تحريم، نه تنها هفته ها بلکه ماهها به قراردادهای جنبی با عربستان سعودی و عراق و بخصوص به ليبی وقت ميدهد که توليد خود را دو برابر کرده و يک منبع تامين نفت غيرايرانی، ايجاد کنند.

سناتور کرک افزود: چين هم دوستی چندانی با ايران ندارد و آنرا بی ثبات ميداند. و بهتر آنست که از تامين نيازهای چين از طريق رساندن نفت بيشتر به آن کشور، از منبعی غير از ايران، مطمئن شد.

سناتور کرک در سخنرانی اش قويا نقض حقوق بشر در ايران را به باد انتقاد گرفت و خواهان آزادی زندانيان سياسی در ايران شد.

XS
SM
MD
LG