لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۳

سناتور روبیو: پوتین ظاهرا به «اختلال نوروفیزیولوژیکی» مبتلا است


مارکو روبیو، سناتور جمهوری‌خواه (آرشیو)
مارکو روبیو، سناتور جمهوری‌خواه (آرشیو)

جیک تپر، مجری شبکه خبری سی‌ان‌ان، با انتشار نقل قولی از مارکو روبیو، سناتور جمهوریخواه، در توییتر نوشت که این سناتور نسبت به سلامت روانی ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، ابراز تردید کرده است.

او به نقل از سناتور روبیو نوشته است که پوتین مجموعه‌ای از افراد را گرد خودآورده که «اخبار بد یا حقایقی را که با ترجیحاتش متناقض هستند، به او نمی‌گویند. وی همچنین به نظر می‌رسد به مشکلات نوروفیزیولوژیکی دچار باشد.»

سناتور روبیو، که یکی از اعضای کمیته امور خارجی سنا است، با اشاره به این که پوتین همواره خود را فردی جلوه داده که قادر به مهار عواطف و احساسات خود است، واکنش‌های تند و رفتارهای عصبی اخیر او را بسیار غیرمتناسب با ویژگی‌های شخصیتی او و ناشی از نوعی ضعف در کنترل رفتار تعبیر کرده است.

ارین برونت، یکی دیگر از مجریان سی‌ان‌ان، روز دوشنبه با نشان دادن این توییت جیک تپر به اولین فارکاس، معاون پیشین وزیر دفاع آمریکا در حوزه روسیه، اوکراین، و اوراسیا، نظر او را در خصوص نقل قول منتسب به سناتور روبیو جویا شد.

فارکاس در پاسخ گفت: «به نظر می‌رسد که این [اختلال] چیزی شبیه پارکینسون باشد.»

وی افزود که تصمیم‌گیری‌های ضعیف پوتین لزوما به دلیل مشکلات فیزیکی وی نیست؛ بلکه ممکن است به این دلیل باشد که او احساس می‌کند فرصت چندانی به عنوان رهبر روسیه در اختیار ندارد.

این در حالی ‌است که روز یکشنبه جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، نیز در پاسخ به سوال جرج استفانوپولوس، مجری شبکه ای‌بی‌سی، که از وضعیت سلامت پوتین سوال کرده بود گفت: «من هیچ ارزیابی از وضعیت سلامت او بیان نمی‌کنم. اما به شما می‌گویم که قطعا لفاظی‌ها، اقدامات، و توجیهاتی که او برای اقداماتش ارائه می‌کند، باعث نگرانی عمیق ما شده است.»

XS
SM
MD
LG