لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۹

سناتور کاردن: حبس کنشگران در روسیه نیاز به واکنش هماهنگ به رهبری آمریکا دارد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - سناتور ارشد عضو «کمیسیون هلسینکی ایالات متحده» می‌گوید اقدام روسیه در زندانی کردن فعالان حقوق بشر در جریان اعتراضات اخیر در مسکو مستلزم یک واکنش هماهنگ به رهبری آمریکا است.

سناتور دموکرات بن کاردن از ایالت مریلند پنج شنبه به صدای آمریکا گفت: «جامعه بین‌المللی باید نسبت به آن چه در روسیه اتفاق می افتد نگران باشد.»

این سناتور عضو کمیته روابط خارجی سنا افزود: «روسیه از امضاءکنندگان معاهده نهایی هلسینکی است. این معاهده به کشورهای امضاءکننده مسئولیت می دهد آن چه در دیگر کشورها می گذرد را به چالش بکشند. کنگره با تصویب قانون مگنیتسکی روشن کرد که ما اجازه نخواهیم داد مردم در دیگر کشورها مورد آزار قرار بگیرند، ابتدایی ترین حقوق انسانی‌شان از آنها گرفته شود، و ناقضان کماکان از مزایای استفاده از نظام بانکی ما و امکان سفر به کشور ما بهره ببرند.»

سناتور کاردن با اشاره به گزارش اخیر «مرکز یادبود حقوق بشر» مستقر در مسکو تاکید کرد: «افزایش سریع حبس افراد در روسیه به دلیل دفاع از ابتدایی ترین حقوق بشر مستلزم واکنش بین المللی به رهبری ایالات متحده است.»

در این گزارش که در مشارکت با چند گروه بین المللی حقوق بشری تهیه شده ذکر شده است که دست کم ۲۰۰ زندانی سیاسی به طور غیرقانونی در زندان های روسیه هستند. شمار زندانی ها از سال ۲۰۱۵ به شکل چشمگیری افزایش یافته است. این امر در کانون نامه دو حزبی سناتور کاردن به همراه ۱۰ سناتور دیگر بود که سه شنبه برای استیو منوشن و مایک پمپئو، وزیران دارایی و خارجه آمریکا، فرستاده شد.

در این نامه قانونگذاران آمریکایی از مقام های دولت ترامپ می خواهند بر مبنای «قانون مگنیتسکی» روسیه را برای زندانی کردن مخالفان سیاسی هدف دور تازه ای از تحریم ها قرار دهند.

دولت آمریکا از پیش شماری از مقام های روسیه را تحریم کرده است، اما در این نامه سناتورها خواستار تحریم دادستان کل، وزیر دادگستری، و رئیس سازمان زندان های فدرال روسیه شده اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG