لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۴

پيمان «کنوانسيون رفع هرگونه تبعض نسبت به زنان» در سنای آمريکا مورد تأييد قرار گرفت


پيمان «کنوانسيون رفع هرگونه تبعض نسبت به زنان» در سنای آمريکا مورد تأييد قرار گرفت
پيمان «کنوانسيون رفع هرگونه تبعض نسبت به زنان» در سنای آمريکا مورد تأييد قرار گرفت

جلسۀ کميتۀ فرعی حقوق بشر سنای آمريکا بحث درباره کنوانسيون سازمان ملل متحد در مورد حذف کليه اشکال تبعيض عليه زنان را که به پيمان زنان معروف است، در دستور خود داشت. در اين جلسه يکی از سخنرانان گفت اين پيمان که منعکس کننده اصل اساسی حقوق زنان و معيار سنجش حقوق بشر است از جانب کشورهايی چون ايران، سومالی و سودان مورد تأييد قرار نگرفته است.

ملونی وِرويير، سفير آمريکا در اداره مسائل جهانی زنان، می گويد سومالی، ايران و سودان در زمره کشورهايی قرار دارند که بدترين پيشينه حقوق بشر را در جهان، يدک می کشند.

خانم وِرويير می افزايد ايالات متحده بگونه ای استوار بر اصول برابری زنان بصورت امری مقدس در قانون اساسی اين کشور معتقد است و تأييد «کنوانسيون رفع هرگونه تبعض نسبت به زنان» از سوی آمريکا از آنجهت اهميت دارد که رهبری معنوی کشور در مورد حقوق بشر برای ما مهم است.

سفير آمريکا در اداره مسائل جهانی زنان می گويد تأييد پيمان زنان موجب ترقی سياست خارجی آمريکا و منافع امنيت ملی کشور خواهد شد و استراتژی امنيت ملّی پرزيدنت اوباما اين امر را برسميت می شناسد که در کشورهاييکه زنان از حقوق کامل و برابر برخوردارند، آرامش و کاميابی بيشتری وجود دارد.

پيمان زنان که ۳۱ سال پيش از سوی سازمان ملل متحد مورد قبول واقع شده است اولين پيمانی است که بطور همه جانبه حقوق و آزاديهای زنان را شامل می شود و کشور های امضاء کننده را متعهد می کند تا با پايان دادن به تبعيض در مورد زنان زمينه های مهمّی چون برابری زنان، حقوق شهروندی، فعاليت های سياسی، ارث، دارايی، خشونت در خانواده و قاچاق زنان را در بر می گيرد.

اين پيمان تا کنون از سوی ۱۸۶ کشور جهان مورد تأئيد قرار گرفته است. حاميان پيمان زنان می گويند اين پيمان ثابت کرده است که ابزار مهمّی در راه افزايش دسترسی دختران به تحصيلات اوليه، گسترش حمايت از زنان در مقابل خشونت و قاچاق زنان، توسعۀ خدمات درمانی و بهداشتی و مروج استقلال اقتصادی و مالی در ميان زنان، بوده است.

XS
SM
MD
LG