لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۴

گزارش: رهبر جمهوريخواهان سنای آمريکا می گويد اولويت او در دوسال آينده جلوگيری از انتخاب مجدد اوباما ست


گزارش: رهبر جمهوريخواهان سنای آمريکا می گويد اولويت او در دوسال آينده جلوگيری از انتخاب مجدد اوباما ست
گزارش: رهبر جمهوريخواهان سنای آمريکا می گويد اولويت او در دوسال آينده جلوگيری از انتخاب مجدد اوباما ست

در پی پيروزی چشمگير جمهوريخواهان در انتخابات ميان دوره ای کنگره در روز سه شنبه، پرزيدنت باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، از دو حزب دموکرات و جمهوريخواه، خواستار مصالحه شد.

اين درحالی ست که جمهوريخواهان می گويند همکاری با حزب دموکرات تنها درصورتی امکان پذير است که پرزيدنت اوباما در جهت اهداف آنها حرکت کند.

ميچ مک کانل، رهبر اقليت جمهوريخواهان در سنای آمريکا، روز سه شنبه در بخشی از سخنرانی خود در بنياد هريتيج در شهر واشنگتن از سخنان خود که گفته بود اولويت جمهوريخواهان در دوسال آينده جلوگيری از انتخاب دوباره باراک اوباما به رياست جمهوری آمريکاست، دفاع کرد.

رهبر اقليت جمهوريخواهان در سنای آمريکا گفت تنها راه رسيدن به اهداف حزب جمهوريخواه ورود شخصی به کاخ سفيد است که لوايح اين حزب را وتو نکند.

جمهوريخواهان در انتخابات ميان دوره ای روز سه شنبه اکثر کرسی های مجلس نمايندگان را به خود اختصاص دادند. آنها همچنين در انتخابات سنا به پيروزيهايی دست يافتند اما موفق به کسب اکثريت کرسی های سنا نشدند.

در پی شکست سنگين دموکراتها در انتخابات ميان دوره ای کنگرۀ آمريکا پرزيدنت اوباما روز سه شنبه در يک کنفرانس خبری در کاخ سفيد اين ادعا را که رأی گستردۀ آمريکايی ها به جمهوريخواهان بمنزلۀ مردود دانستن سياستهای اوست، رد کرد و در عوض نرخ بالای بيکاری و ترميم کُند اقتصادی را عامل شکست حزب خود خواند.

بديهی است که در تئوری هر دو حزب دم از همکاری برای پيشرفت امور می زنند امّا بايد ديد در عمل نيز حاضرند به اين امر تن دهند؟ روز بعد از انتخابات ميان دوره ای را بسياری از تحليلگران آغاز مبارزۀ انتخابات رياست جمهوری قلمداد می کنند. از همين روست که ميچ مک کانل، رهبر اقليت جمهوريخواه در سنای آمريکا، می گويد ما بر آنيم تا برنامه هايی را که مردم آمريکا رد کرده اند، متوقف کنيم.

متوقف کردن برنامه ها بروشنی تلاشی در راستای سخنان پيشين سناتور مک کانل خواهد بود که گفته است: «مهمترين دستور کار جمهوريخواهان محدود کردن رياست جمهوری پرزيدنت اوباما تنها به دو سال آينده است.»

امّا بن بست بزرگتری که ممکن است کشور با آن روبرو شود در فاصلۀ ميان ۱۵ نوامبر تا زمان روی کار آمدن کنگرۀ جديد در اول ژانويه خواهد بود. هر دو طرف ممکن است تصمصم بگيرند تا دولت را فرسوده و حتی متوقف کنند و آنگاه يکديگر را مورد سرزنش قرار دهند امّا اينکار بمخاطره انداختن موقعيت هر يک از آنها در دو سال آينده در ديدگاه رأی دهندگان خواهد بود.

جمهوريخواهان و در رأس آنها جان بينر، رييس آيندۀ مجلس نمايندگان، با اکثريتی که در مجلس نمايندگان کسب کرده و کرسی های بيشتری که در سنا بدست آورده اند می گويند در نظر دارند نحوه انجام امور در واشنگتن را تغيير دهند.

در کنفرانس خبری روز چهارشنبه، پرزيدنت اوباما از پرداختن به مسائلی که ممکن است موجب رويارويی با جمهوريخواهان شود خودداری کرد و در عوض مسائلی را مطرح کرد که به نظر او می تواند زمينۀ کار مشترکی با جمهوريخواهان باشد.

پرزيدنت اوباما می گويد بطور قطع حاضر است تا دربارۀ تمديد معافيت های مالياتی که از زمان رياست جمهوری جورج بوش پسر بمورد اجرا گذاشته شده و در پايان سال جاری منقضی می شود با جمهوريخواهان مذاکره کند. اصرار رييس جمهوری آمريکا در ماههای پيشين پايان دادن به معافيتهای مالياتی خانواده هايی بود که بيش از ۲۵۰ هزار دلار در سال در آمد دارند.

XS
SM
MD
LG