لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۲

رهبر دموکرات سنا با ساختن مسجد در محل حملات يازدهم سپتامبر مخالفت می کند


سناتور هری ريد رهبر اکثريت دموکراتهای سنای آمريکا نسبت به ساختن یک مسجد مسلمانان در نزدیکی محل حملات تروریستی یازدهم سپتامبر سال ۲۰۰۱ میلادی، در نيويورک، موضع مخالف می گيرد.

سخنگوی هری ريد گفت که وی به اصل اول متمم قانون اساسی احترام می گذارد اما به باور وی بهتر است مسلمانان مسجد خود را جای ديگری بنا کنند. پرزيدنت اوباما ظاهراً در سخنان تازه خود از مواضع قبلی عقب نشينی کرده و گفته است حق مسلمانان است که هر جا دوست دارند مسجد بسازند اما می گويد در مورد عقلايی بودن ساختن آن در محل حملات يازدهم سپتامبر نظری ندارد.

مایکل بلومبرگ، شهردار نیویورک، می گوید که اگر مخالفان مانع ساخت یک مسجد مسلمانان در نزدیکی محل حملات تروریستی یازدهم سپتامبر سال ۲۰۰۱ میلادی، در منهتن نيويورک، شوند این امر برای نیویورک «روزی غم انگیز» خواهد بود. آقای بلومبرگ روز دوشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی همچنین گفت؛ که دولت نباید در دین مردم دخالت کند و توقف پروژه احداث یک مسجد و مرکز ارتباطات آن تنها به این دلیل که فاصله کمی با محل حملات یازدهم سپتامبر دارد روز غم انگیزی را رقم خواهد زد. وی از یازدهم سپتامبر به عنوان حمله به آزادی یاد کرد.

شهردار نیویورک و سایر هوادران ساخت این مرکز می گویند که این محل می تواند حکم یک پل را میان دیدگاههای متفاوت غرب و جهان اسلام داشته باشد. اما روز یکشنبه سناتور جمهوريخواه جان کورنین احداث این مسجد را در نزدیکی محلی که بیش از ۲۶۰۰ آمریکایی در آن کشته شده اند، غيرعاقلانه توصيف کرد.

XS
SM
MD
LG