لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۰

سنای ایالات متحده فروش تسلیحات به عربستان و امارات را زیر ذره بین قرار می دهد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - انتظار می رود اواخر این هفته سنای ایالات متحده تلاش کند جلوی فروش ۸ میلیارد دلار تسلیحات به عربستان سعودی و امارات متحده عربی را بگیرد. این مهم در سایه خشم فزاینده بسیاری از قانونگذاران آمریکایی از پرونده حقوق بشری ریاض، جنگ در یمن و قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار سعودی رخ می دهد.

دولت ترامپ کوشیده با مرتبط کردن فروش این تسلیحات به وضعیت اضطراری ملی برای مقابله با تهدید ناشی از ایران مرحله بررسی کنگره را دور بزند.

سناتور جمهوریخواه لیندسی گراهام می گوید روابط با خاندان سعودی رو به وخامت گذاشته است: «من هرگز نمی گذارم تا اوضاع در عربستان عوض نشود، این قرارداد به اجرا گذاشته شود.»

به گفته سناتور دموکرات کریس مورفی نقطه گسست برای او قتل جمال خاشقجی، ستون نویس واشنگتن پست، در کنسولگری عربستان در استانبول در ماه اکتبر گذشته بود: «چه گونه متحدی فرد دارای اقامت دائم کشورتان را به کنسولگری برده، قطعه قطعه کرده و ناپدید می کند. ماهیت این اتحاد آشکار شده است.»

چند ماه پس از آن که سنا به قطعنامه ای رای داد که به حمایت آمریکا از کارزار هوایی به رهبری سعودی در جنگ داخلی یمن پایان می دهد، صحن سنا می تواند شاهد رای گیری دیگری علیه فروش بمب و مهمات نقطه زن و حمایت نظامی از عربستان و امارات باشد.

اکثریت لازم برای چنین رای گیری وجود دارد، اما حمایت دو سوم از اعضای سنا برای ابطال وتوی رئیس جمهور بعید است.

دیگر جمهوریخواهان می گویند مخالفت با فروش تسلیحات به متحدان دیرین آمریکا آن ها را به سوی خرید جنگ افزار از دشمنان آمریکا سوق می دهد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG