لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۱۶

تحريم ها عليه ايران گسترش می يابد


سنای آمريکا تحريمهای بيشتری را عليه ايران مدنظر دارد. يک رشته تحريمهای غيرمستقيم متوجه بانکهای خارجی خواهد بود که معاملات نفتی و شرکتهای حمل و نقل نفت را برای ايران انجام ميدهند.
در همين حال اعضايی از يک گروه آمريکايی و يگ گروه بريتانيايی که مخالف دستيابی ايران به سلاح هسته ای هستند روز پنجشنبه در مجلس نمايندگان آمريکا انواع تحريمهای جديد عليه تهران را پيشنهاد کردند.
از شوی ديگر يک بانک ژاپنی حسابهای دولت ايران نزد خود را مسدود کرده و کره جنوبی نيز ممکن است صادرات خود را به ايران، کاهش دهد.
مجموعه تحريمهايی که روز پنجشنبه هری ريد، رهبر دموکراتها در سنای آمريکا، مطرح کرد همانست که در فروردين ارائه شد، اما برخی ميخواستند مواردی را به آن اضافه کنند.
يک مورد عمده و جديد شامل حال شرکتهای ماهواره ای اروپايی خواهد شد- شرکتهايی که ايران از خدمات آنها استفاده ميکند اما تهران روی فرکانسهای ديگر مشتريان چون صدای آمريکا و بی بی سی پارازيت مياندازد.
همچنين محدوديت گذاشتن بر شرکتهای بيمه کننده تانکرها، آنهايی که به بخش انرژی ايران خدمات ميدهند و کليه مؤسسات مالی و بانکی ايران از ديگر موارد اين مجموعه تحريمها هستند.
از آنجاييکه تحريمهای بين المللی پرداخت ارز برای ايران را دشوار کرده است، کره جنوبی سرگرم بررسی کاهش صادرات خود به ايران است. خبرگزاری رويترز از سئول گزارش داد که از جمله اقلام صادراتی، فولاد اتوموبيل و لوازم الکترونيک، در زمره کالاهای مورد بررسی هستند.
در ژاپن بانک توکيو-ميتسوبيشی روز پنجشنبه دارائيهای بانکهای ايران را نزد خود مسدود کرد. به گزارش خبرگزاری رويترز در توکيو اين تصميم بر اساس حکم دادگاهی در نيويورک در سال ١٣۸۶ است که ايران بايد بيش از ٢ ميليارد و ۶۰۰ ميليون دلار به خانواده های قربانيان بمبگذاری خوابگاه تفنگداران دريايی در لبنان غرامت بپردازد.
دستور از طريق شعبه نيويورک بانک ابلاغ شده که طبق اساسنامه موظف به تحويل گرفتن تصميمات رسمی دولت آمريکاست. بانک به حکم اعتراض کرده است.
XS
SM
MD
LG