لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۴۸

سناتورهایی از دو حزب خواستار دریافت جزییات مجوز فروش تکنولوژی هسته‌ای به عربستان شدند


باب منندز سناتور دموکرات و مارکو روبیو سناتور جمهوریخواه از جمله کسانی کردند که از وزیر انرژی آمریکا این درخواست را مطرح کرده اند.
باب منندز سناتور دموکرات و مارکو روبیو سناتور جمهوریخواه از جمله کسانی کردند که از وزیر انرژی آمریکا این درخواست را مطرح کرده اند.

برخی از سناتورهای آمریکا از هر دو حزب از ریک پری، وزیر انرژی ایالات متحده خواسته‌اند جزییات همکاری میان برخی شرکت‌های آمریکایی با عربستان سعودی در زمینه انرژی هسته‌ای را در اختیار آن‌ها بگذارد.

این نمایندگان نگران آن هستند که از این تکنولوژی برای ساخت سلاح هسته‌ای مورد استفاده قرار گیرد.

رویترز گزارش داده است که باب منندز، سناتور دموکرات و مارکو روبیو سناتور جمهوریخواه، در نامه‌ای به ریک پری نوشته‌اند که عربستان سعودی درگیر اعمالی دردسرساز بوده و به عقیده آن‌ها ایالات متحده نباید در حال حاضر تکنولوژی یا اطلاعات هسته‌ای را در اختیار عربستان سعودی بگذارد.

پیشتر رسانه‌ها گزارش کرده بودند که ریک پری، وزیر انرژی ایالات متحده، مجوز هایی را برای فروش تکنولوژی هسته‌ای به عربستان سعودی تایید کرده است.

صدور این مجوزها با درخواست این شرکت‌ها از دولت آمریکا مخفی مانده بود.

اکنون سناتورهایی از دو حزب، از وزیر انرژی آمریکا خواسته‌اند تا روز دهم آوریل (۲۱ فروردین) نام این شرکت‌ها، جزییات مجوزهایی که صادر شده و همچنین دلیل درخواست این شرکت‌ها از دولت برای مخفی ماندن صدور مجوزها را اعلام کند.

برد شرمن، از اعضای دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا هم در نامه‌ای جداگانه به ریک پری، درخواست مشابهی مطرح کرده است.

براساس این مجوزها، اقدام‌های ابتدایی برای انتقال تکنولوژی هسته‌ای به عربستان سعودی انجام می‌شود، اما انتقال تاسیسات مربوط به آن‌ها تنها زمانی رخ خواهد داد که دو کشور به توافق برسند.

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، سال گذشته گفته بود در صورتی که جمهوری اسلامی دست به ساخت سلاح‌های هسته‌ای بزند، عربستان سعودی هم اقدام مشابهی انجام خواهد داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG