لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۶

سنای آمريکا قانون مجازات شرکت های خارجی فروشنده بنزين به ايران را تصويب کرد


سنای آمريکا قانون مجازات شرکت های خارجی فروشنده بنزين به ايران را تصويب کرد
سنای آمريکا قانون مجازات شرکت های خارجی فروشنده بنزين به ايران را تصويب کرد

طبق اين قانون شرکت های فروشنده سوخت به ايران از بستن قرارداد با وزارت انرژی آمريکا برای عرضه ذخاير استراتژيک نفت، محروم می شوند، کنگره آمريکا و پرزيدنت اوباما نگران آنند که ايران غنی سازی اورانيوم را برای دستيابی به تسليحات اتمی انجام دهد

مجلس سنای ايالات متحده روز پنجشنبه قانونی را تصويب کرد که به موجب آن شرکت های خارجی که به ايران بنزين بفروشند، مجازات می شوند. تصوب لايحه جديد به معنی اِعمال فشار بيشتر بر ايران به دليل برنامه هسته ایِ جمهوری اسلامی ايران است.

مجلس نمايندگان آمريکا نيز در اوائل ماه جاری ميلادی اين لايحه را مورد تصويب قرار داد. طبق اين قانون شرکت های فروشنده سوخت به ايران از بستن قرارداد با وزارت انرژی آمريکا برای عرضه ذخاير استراتژيک نفت، محروم می شوند.

لايحه جديد که بخشی از صورتحساب هزينه های انرژی آمريکا است با امضاء پرزيدنت اوباما قوت قانونی خواهد يافت.

با اينکه ايران يک توليد کننده عمده نفت است اّما ٤٠ درصد بنزين مورد نياز خود را از خارج وارد می کند.

کنگره آمريکا و پرزيدنت اوباما نگران آنند که ايران غنی سازی اورانيوم را برای دستيابی به تسليحات اتمی، انجام دهد. ايران می گويد برنامه هسته ای کشور صلح آميز است و هدف آن توليد برق است.

روز پنجشنبه رئيس کميته امور خارجی مجلس نمايندگان آمريکا گفت که اين کميسيون لايجه ای تدوين خواهد کرد که به موجب آن انجام تجارت از سوی آمريکا با هر شرکت غير آمريکايی که به ايران بنزين بفروشد يا به واردات بنزين به ايران کمک کند، ممنوع اعلام گردد.
هوارد برمن نماينده دموکرات از ايالت کاليفرنيا می گويد اين لايحه که در تاريح بيست و هشتم ماه اکتبر بررسی خواهد شد، برای پرزيدنت اوباما، همه گونه وسيله لازم را در اختيار او قرار خواهد داد، تا به «تهديد هسته ای از سوی ايران» پاسخ دهد.
لايحه مشابهی در سنای آمريکا که احتمالاً بخشی از تحريم های جامع عليه ايران خواهد بود از سوی سناتور دموکرات کريس داد رئيس کميته بانکداری مجلس سنا تحت بررسی است.

در خبری ديگر خانواده های سه آمريکايی که نزديک به سه ماه در ايران در بازداشت به سر می برند دادخواستی برای آزادی آنان به نمايندگی ايران در سازمان ملل متحد، تسليم کرده اند.
شان بائر، جاشوا فاتال و سارا شرود ظاهراً در حالی که در منطقه کردستان شمال عراق در اواخر ماه ژوئيه کوهنوردی می کردند، ندانسته از مرز ايران و عراق عبور کردند و وارد خاک ايران شدند.
طوماری با امضاء ٢٥٠٠ نفر ابراز «اميدواری عميق» کرده اند که ايران در مورد اين «پرونده تأسف بار» شفقت نشان دهد و سه زندانی آمريکايی را هر چه زودتر آزاد کند.
سفير سوئيس در ايران در اواخر ماه سپتامبر با گردشگران آمريکايی ملاقات کرد اما بازداشت شدگان تاکنون موفق نشده اند با خانواده های خود ملاقات کنند.

ايالات متحده هيچگونه روابط ديپلماتيکی با ايران ندارد.


XS
SM
MD
LG