لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۳

تلاش سنا برای بی‌اثر کردن وتوی قطعنامه محدودیت اختیارات رئیس‌جمهوری آمریکا برای جنگ با ایران ناموفق بود


سنای ایالات متحده در رای‌گیری جدید برای بی‌اثر کردن وتوی پرزیدنت ترامپ در مورد قطعنامه محدود کردن اختیارات رئیس جمهوری در مورد جنگ با ایران ناموفق بود. عصر پنجشنبه ۱۸ اردیبهشت اعضای سنا با ۴۹ رای مثبت در مقابل ۴۴ رای منفی قطعنامه محدودیت اختیارات پرزیدنت ترامپ برای مقابله با جمهوری اسلامی را تصویب کردند؛ اما سنا برای بی اثر کردن وتوی پرزیدنت ترامپ نیاز به دو سوم آرا برای تصویب این قطعنامه داشت.

پیشتر مجلس نمایندگان و سنا به طور جداگانه قطعنامه محدود کردن اختیارات رئیس جمهوری در مورد جنگ با ایران را تصویب کرده بودند اما چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت پرزیدنت ترامپ با تاکید بر این که «کنگره نباید چنین قطعنامه‌ای را تصویب می‌کرد» آن را وتو کرد.

پرزیدنت ترامپ در بیانیه ای گفت: «این یک قطعنامه بسیار توهین آمیز بود که دموکرات ها آن را به عنوان بخشی از یک استراتژی برای پیروز شدن در یک انتخابات در تاریخ سوم نوامبر از طریق ایجاد اختلاف در حزب جمهوری‌خواه ارائه دادند.»

چاک شومر، رهبر اقلیت دموکرات در مجلس سنا، پیش از رای‌گیری امروز با صدور پیامی خواستار همراهی جمهوریخواهان برای رای دادن به این قطعنامه در جهت بی‌اثر کردن وتوی پرزیدنت ترامپ شده بود. وی نوشت: «سنا باید امروز رای دهد و وتو را بی‌اثر کند. دیگر جنگ‌های بی‌پایان [نمی‌خواهیم]!»

باب منندز، نماینده دموکرات ایالت نیوجرسی در سنای آمریکا، هم پیش از شروع رای‌گیری در سخنانی گفت: «هیچ تردیدی در فعالیت‌های بدخواهانه ایران وجود ندارد. و من برای قاسم سلیمانی، که میراثی از تروریسم، خونریزی، و مرگ آمریکایی‌ها را از خود به جای گذاشت، هیچ اشکی نمی‌ریزم.»

وی افزود:‌ «ولی مطابق قانون اساسی، این نهاد [کنگره] از وظیفه و حق اعلان جنگ برخوردار است.»

سناتور منندز، که نفر دوم کمیته روابط خارجی سنا است، در ادامه گفت: «رئیس جمهوری اجازه ندارد هرگونه اقدام نظامی که دلش می‌خواهد انجام دهد. او همچنین از حق فروش جنگ‌افزاربه هر کشوری که بخواهد، بدون مشورت یا کنگره و تایید آن، برخوردار نیست.»

قطعنامه محدود کردن اختیارات نظامی رئیس جمهوری آمریکا علیه ایران ابتدا در ماه فوریه و در سنای آمریکا با ۵۵ رای موافق در مقابل ۴۵ رای مخالف به تصویب رسید و سپس در ماه مارس در مجلس نمایندگان آمریکا با ۲۲۷ رای موافق در مقابل ۱۸۶ رای مخالف تصویب شد.

در آمریکا، رئیس جمهوری معمولا ۱۰ روز فرصت دارد که یک مصوبه کنگره را امضا و یا آن را وتو کند.

اما انتقال قطعنامه وتو شده کنگره به کاخ سفید نزدیک به دو ماه طول کشید؛ چرا که اعضای کنگره به خاطر شیوع ویروس کرونا، واشنگتن را ترک کرده بودند و به نوشته نشریه «رول کال»، این مصوبه، روز سه شنبه به پرزیدنت ترامپ ارائه شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG