لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۰۵

دستگیری اعضای باند قاچاق اعضای بدن انسان در ایران


وزارت اطلاعات ایران اعلام کرد که با دستگیری هفت عضو یک باند قاچاق اعضای بدن انسان، این باند را از بین برده است.

روابط عمومی وزارت اطلاعات در اطلاعیه‌ای که به این منظور منتشر کرد، اعلام کرد که اعضای این باند «با جعل اسناد هویتی اقدام به فریب مسئولان مراکز مربوطه کرده و از این طریق به اهداف خود دست می‌یافتند.»

توضیح پایانی اطلاعیه وزارت اطلاعات ایران نشان می‌دهد که دستگیری این افراد در ارتباط با موضوع پیوند اعضای بدن اهدا‌کنندگان ایرانی به بیماران غیرایرانی دستگیر شده‌اند. در این بخش از اطلاعیه به عضویت ایران در کنوانسیون‌های جهانی و قوانین ایران درباره لزوم «یکسان بودن تابعیت دهنده و گیرنده» در موضوع پیوند اعضای بدن اشاره شده و از جامعه پزشکی خواسته است که حتما این موضوع را در نظر داشته باشند.

طی یک ماه اخباری مبنی بر پیوند کلیه اهداکننده ایرانی به اتباع غیرایرانی خبرساز شد. به نوشته خبرگزاری‌ها، در مواردی برای گیرنده یا اهدا کننده عضو مدارک هویتی جعلی تهیه شده تا امکان پیوند عضو بوجود بیاید. خبرگزاری مهر از پیوند کلیه به دو بیمار عربستانی در یکی از بیمارستان‌ها خبرداد که به گفته رئیس اداره پیوند و بیماریهای خاص وزارت بهداشت، با مسئولان این بیمارستان برخورد شد.

چندی پیش پروفسور بهروز برومند پیشکسوت علم نفرولوژی ایران نیز در گفت و گو با خبرگزاری تسنیم از انجام ۹۷ پیوند عضو غیرقانونی به شهروندان خارجی در ایران انتقاد کرد. او گفت: «کشورهای جنوب خلیج فارس با جعل شناسنامه برای کارگرهای افغانی و سومالی، برای هموطنان متبوع خود در ایران کلیه خریداری و پیوند می‌زنند و این باعث می‌شود آبروی علمی و پزشکی ایران در جهان تحت الشعاع قرار گیرد، این در حالی است که مسئولان مرتبط در کشور ما این مباحث را عنوان نمی‌کنند، این در حالی است که ما باید این فضاحت را از طریق مجامع علمی بین‌المللی متوجه شویم، آنها ما را متهم می‌کنند که در ایران قاچاق اعضای بدن می‌شود».

XS
SM
MD
LG