لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۹

آغاز شور محرمانه کاردینالها برای انتخاب پاپ


چشم کاتولیکهای جهان این روزها به واتیکان دوخته شده، جاییکه 115 کاردینال، خود را برای انتخاب رهبر کاتولیکهای جهان یا «پاپ» آماده می کنند.

انجمن کاردینالها، برای این اقدام در کلیسای کوچک خواهران تارک دنیای واتیکان تا انتخاب نهایی پاپ، خود را از جهان خارج منزوی می کنند. هیچکس نمی داند که این انتخاب تا کی طول خواهد کشید و جهان هنگامی آگاه می شود که از دودکش کلیسا دود سفید رنگی خارج شود.

انتخاب پاپ به ۷۷ رای نیاز دارد که دوسوم آرا از ۱۱۵ انجمن کاردینالها است.

هیچیک از کاردینالها، نامزدی قویتر از دیگری نیست و یا محبوبیت بیشتری نسبت به بقیه ندارد.

بسیاری از کارشناسان می گویند کلیسای کاتولیک نیاز مبرمی به اصلاحات دارد بویژه پس از رسواییهای جنسی برخی از کشیشها با کودکان و مسائل دیگری که کاتولیکها در قرن بیست و یکم به آنها بعنوان «دکترین منسوخ شده» نگاه می کنند. بهمین جهت بسیاری بر این تصورند که کاردینالها به پاپ جوانتری رای خواهند داد.

درهمین حال برخی دیگر می گویند کاردینالهای سنتی، در پی انتخاب فردی محافظه کار بر خواهند آمد.

پاپ بندیکت شانزدهم ماه گذشته با استعفا از مقام خود جهان را شگفت زده کرد زیرا وی نخستین رهبر کاتولیک جهان بود که پس از ۶۰۰ سال، داوطلبانه از مقام خودکناره گیری کرد.

کاردینالها اجتماع محرمانه خود را رسما ساعت ۵ بعداز ظهر روز سه شنبه آغاز می کنند و امکان نتیجه نخستین رای گیری حدود ساعت هفت روز سه شنبه اعلام خواهد شد. ضمنا تعداد رای گیری در هر روز نمی تواند بیش از چهار بار باشد.
XS
SM
MD
LG